Už tři roky platí v Evropské unii nové přísnější limity na vypouštění toxických látek do ovzduší. Ačkoliv se pravidlo týká více druhů zplodin, v praxi dopadá na vlastníky uhelných zdrojů především kvůli povinnosti snížit emise rtuti na maximálně sedm mikrogramů na metr krychlový.

Ti zareagovali různě. Třeba ČEZ v Mělníce investoval 140 milionů korun do technologie, která má produkci rtuti omezit. Několik znečišťovatelů si však k nelibosti ekologů požádalo o dočasnou výjimku z nových pravidel. Zatímco u většiny z nich dochází podle organizace Frank Bold k relativně snesitelnému překročení limitů, u elektráren Chvaletice a Počerady ze skupiny Sev.en Pavla Tykače jsou emise rtuti výrazné. Ekologické organizace proto udělení výjimek zažalovaly. Krajský soud v Ústí nad Labem jim dal za pravdu.

Mluvčí soudu Veronika Suchoňová uvedla, že soud zrušil výjimku elektrárně Počerady. Podle mluvčí energetické skupiny Evy Maříkové se bude muset společnost s rozsudkem nejdříve podrobně seznámit, než ho bude komentovat. „V našem zájmu je výrobou v Počeradech co nejméně zatěžovat životní prostředí. Rozptylová studie, kterou jsme k žádosti o výjimku dokládali, jasně dokazuje, že výjimka má na životní prostředí zanedbatelný, či dokonce neměřitelný vliv,“ reagovala Maříková.

Podle trojice žalujících nevládních organizací, tedy Greenpeace, Hnutí Duha a Frank Bold, to nicméně znamená, že se elektrárna musí vypnout. „Elektrárna Počerady tak bude muset zastavit provoz,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

V praxi to ale asi bude složitější. Krajský úřad nyní bude muset „bezodkladně“ změnit integrované povolení pro provoz elektrárny. U druhé z žalovaných výjimek pro elektrárnu Chvaletice to nicméně tak rychle nebylo. Ačkoliv krajský soud výjimku pro Chvaletice také zrušil, úřad vyčkával na reakci ministerstva životního prostředí, případ se mezitím vrátil zpět k první instanci a letos v lednu pak Krajský soud v Ostravě rozhodl, že výjimka platí. Podle tohoto rozsudku mohou Chvaletice vypouštět více rtuti až do srpna 2027.

Je však otázkou, zda elektrárny budou tak dlouho vůbec v provozu, ať už s výjimkou, nebo bez. Pavel Tykač opakovaně varoval, že kvůli nerentabilitě provozu zavře své zdroje možná už v příštím roce. Z takzvaného superkritického scénáře, který vypracoval provozovatel přenosové soustavy ČEPS, vyplývá, že v případě odstavení obou zdrojů v Česku nedostatek elektřiny nehrozí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist