Ta scéna vypadá jako ze začátku války v únoru 2022. Auto, ve kterém jedou lidé v šest ráno do práce, se na vjezdu do vesnice proplétá mezi zničenými náklaďáky. Jeden, druhý, třetí. Celkem jich je tu třináct. Kamazy, uraly. Některé ohořelé, jiné jen poškozené – zato s jasně viditelnými těly mrtvých vojáků na korbách. Jsou jich zřejmě desítky a zatím se je nikdo nesnaží ani odklidit.
Přesně takhle vypadaly první dny ruské války na Ukrajině, kdy se ambiciózní plán na třídenní zteč Kyjeva změnil v demolici ruských zásobovacích kolon. Rusové ve snaze postupovat co nejrychleji obsazovali v podstatě jen silnice – a z boků na ně pálili Ukrajinci. Neudržitelná situace vedla tehdy o Velikonocích Rusy ke kvapnému ústupu.
Tahle scéna s rozstřílenými kamazy a uraly ale není na Ukrajině a není únor 2022. Teď vrcholí léto 2024 a tohle všechno vidí ruští civilisté na východním předměstí Rylska, odkud je to na ukrajinské hranice přes 30 kilometrů.
Ještě na začátku srpna to přitom vypadalo, že několikanásobně lidnatější země má v opotřebovávací válce navrch.
Co se tedy stalo, že se vlastně během pouhých tří dnů – neplést s ruským plánem na třídenní „speciální vojenskou operaci“ – nálada v obou zemích tak prudce změnila?
A jak vypadá ukrajinský postup po víkendu, kdy se fronta začala aspoň trochu stabilizovat?
Co se dočtete dál
- Jaký se dá čekat vývoj v dalších dnech.
- A co vlastně dění posledních dnů říká o síle Ukrajiny a Ruska.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.