Je přísně zakázáno brát si s sebou cokoliv do hrobu. Zakladatel společnosti EMUN Petr Laštovka zmíněné cimrmanovské heslo prosazuje při správě majetku, neboť bohatí lidé mají občas pocit, že by měli řídit majetek a chování celé rodiny i ze záhrobí. „Myslí si, že jimi vymyšlené řešení bude fungovat dalších sto let. Určitě je dobré zachovat a předat myšlenky nebo hodnoty, ale také je nutné nechat určitou volnost, protože věci se ve světě mění,“ říká Laštovka.
Kdo si dokáže zmíněné připustit, udělal první krok pro uchování bohatství i dalším generacím. Klíčové přitom je rozhodnout se, jak velkou část majetku vyčlenit na investice. A když rozhodnutí padne, je na řadě tvorba investičního portfolia. „My se inspirujeme od jedněch z nejlepších investorů, a to jsou nadační fondy (tzv. endowmenty) amerických univerzit, jako jsou Yale nebo Harvard,“ uvádí Leoš Jirman, investiční ředitel a partner EMUN. Za poslední tři roky tak klientům v rámci individuálních portfolií firma zhodnotila majetek o miliardu, přičemž hodnota spravovaného majetku v této službě činí přes pět miliard.
Laštovka s Jirmanem také v rozhovoru pro HN vysvětlují, proč spustili fond pro kvalifikované investory, který umožňuje investovat do private equity (soukromý kapitál, jenž není burzovně obchodovaný – pozn. red.) ihned bez čekání. Opak je přitom na trhu standardem. Mluví také o dluhopisovém fondu, který vynesl od září 2022 už 20 procent. Jirman rovněž rozebírá, co lze očekávat na americkém trhu.
Co se dočtete dál
- Co si musí bohatí lidé dopředu promyslet, než se rozhodnou předat majetek i dalším generacím.
- Jaký je recept na dlouhodobě vysoké výnosy.
- Co lze očekávat na trzích ještě v letošním a příštím roce.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist