Neúspěšný uchazeč o výstavbu nových jaderných bloků v Česku, společnost Westinghouse, napadá rozhodnutí společnosti ČEZ, která za takzvaného preferovaného uchazeče vybrala korejskou společnost KHNP. Americká firma proto podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže však takové odvolání není možné. Kříž ČTK řekl, že tendr na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech má bezpečnostní výjimku, neúspěšní uchazeči proto nemohou napadnout průběh řízení u ÚOHS. 

Krok Westinghousu se týká sporu o licenci na technologie nových jaderných reaktorů. Korejský jaderný program se totiž zakládá na americké technologii a obě země v jaderné energetice dlouhodobě spolupracují. Ke sváru došlo ve chvíli, kdy ambice Korejců přerostly hranice domovské země a KHNP začala své reaktory nabízet do světa. 

První mimokorejskou elektrárnu tak společnost postavila ve Spojených arabských emirátech. Když se však KHNP začala ucházet i o zakázky v Polsku, Westinghouse ji kvůli vývozu technologií zažaloval. Podle Američanů totiž KHNP potřebuje pro výstavbu svých reaktorů typu APR mimo Jižní Koreu povolení. Právě dva reaktory APR 1000 by měly vzniknout v Dukovanech a později možná i v Temelíně.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.