Na podzim se změní pravidla pro oddlužení. Proces bude trvat tři roky namísto dosavadních pěti. A to díky tomu, že začne platit novela insolvenčního zákona. Soudci by navíc měli dostat k ruce nový systém, který jim výrazně usnadní určení sumy, kterou by měl dlužník splatit. Nově už dlužník nebude muset uhradit alespoň 30 procent svých dluhů jako dosud, ale musí dodržet podíl určený soudem právě podle jeho příjmů.
Nástroj pro vyhodnocení možných příjmů dlužníka nyní prochází vývojem a testováním. „Pro užití v insolvenčních řízeních bude pravděpodobně zpřístupněn k začátku účinnosti novely insolvenčního zákona, tedy od 1. října,“ uvedla Markéta Poslušná z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.
Na vývoji nástroje s ministerstvem spolupracuje sociologická agentura PAQ Research, poradenská společnost Trexima a nezisková organizace Člověk v tísni. Cílem nástroje je podle analytika Člověka v tísni Davida Borgese poskytnout soudům pomůcku, která jim pomůže rozhodnout, zda příjem, který žadatel o vstup do oddlužení nabízí a z něhož se platba věřitelům odvozuje, odpovídá jeho možnostem. „Tedy že dlužník svůj příjem nepodhodnocuje nebo neoptimalizuje. Na druhou stranu by to mělo zabránit i opačným situacím, tedy že soud bude po dlužníkovi žádat příjem, který je nereálný,“ upozorňuje Borges.
Nástroj je založen na statistických datech o mzdách a platech v Česku, což dlouhodobě sleduje ministerstvo práce a sociálních věcí. Data obsahují informace o příjmech více než tří milionů českých zaměstnanců. Rozřazena jsou do pěti základních skupin, jimiž jsou ekonomické odvětví, region, pohlaví, vzdělání a věk zaměstnance.
Mírnější pravidla oddlužení mají první výsledky. Lidé se zbavili i stamilionových dluhů
Důležité také bude, s jakou hodnotou se příslušný soud rozhodne pracovat. Výstupem modelu totiž nebude jedno číslo, například průměrná mzda, ale rozpětí možných příjmů dotyčného dlužníka. „Předpokládáme, že soudy budou v rámci škály pracovat spíše s nižšími hodnotami, neboť do oddlužení vstupují lidé, kteří jsou v mnohanásobných a dlouhodobých exekucích a v jejich důsledku hledají práci obtížněji a dosahují nižších než průměrných příjmů,“ míní Borges.
Mluvčí Poslušná ale upozorňuje, že pro insolvenční soud nebude stanovena povinnost takový nástroj používat, cílem je však jeho postup usnadnit a urychlit. „Nástroj je intuitivní a obsahuje nápovědu k jednotlivým krokům. Volba parametrů výpočtu je ale ponechána na individuálním posouzení insolvenčního soudce, který zohlední okolnosti konkrétní situace,“ uvedla.
Novela insolvenčního zákona, kterou schválili poslanci letos v květnu, zkracuje oddlužení z pěti na tři roky jak pro spotřebitele, tak pro podnikatele. Ruší nutnost splácet 30 procent dluhu a prodlužuje dobu, ve které nelze do oddlužení znovu vstoupit – z deseti na 12 let. Zavádí se však povinná spolupráce zaměstnavatelů dlužníka a poskytovatelů úvěru s insolvenčním správcem. Intenzivnější bude i dohled nad stavem insolvenčního řízení a příjmy dlužníka.
Podmínkou vstupu do oddlužení je i nadále minimální měsíční platba ve výši 2178 korun, z níž musí jít alespoň polovina věřitelům. Veškerý hodnotný movitý a nemovitý majetek je v rámci oddlužení prodán.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist