Dvouapůlmilionové Moldavsko žije ve stínu ruské agrese na Ukrajině. Samo zároveň čelí obrovskému tlaku Kremlu. Ten vidí v zemi mezi Ukrajinou a Rumunskem slabinu, na kterou lze zatlačit pomocí hybridních metod, zhruba pětinové rusky mluvící populace a křehké ekonomické situace. Jak silné jsou prozápadní aspirace Moldavska, jež se stalo spolu s Ukrajinou kandidátskou zemí na členství v EU, ukážou prezidentské volby spojené s referendem o vstupu do unie. Obojí se má konat v druhé polovině října.
Moldavské evropské aspirace podporuje konkrétně i Česko tím, že za evropské peníze dodá zemi pasivní radar Vera-NG, který umožní Moldavanům sledovat vzdušný prostor daleko za jejich hranicemi. A důležitou českou stopou v zemi je také firma Premier Energy miliardáře Jiřího Šmejce, která v zemi staví solární elektrárny a dodává jako distributor elektřinu více než dvěma třetinám místních odběratelů.
„Dodávka pasivního radaru je v procesu,“ řekl v rozhovoru HN Mihai Popsoi, moldavský vicepremiér a ministr zahraničí, který přijel do Prahy na konferenci Globsec.
Co se dočtete dál
- Jak bojuje Moldavsko proti ruské propagandě.
- V jakém stavu je energetická nezávislost země.
- Jak velká je podpora členství v EU.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.