Znáte to, všichni vědí, že alkohol škodí, ale většina lidí se občas napije. Deník The Guardian sepsal sedm věcí, které možná děláte i vy, přestože vám akorát ubírají roky života. Na pozoru by se kromě kuřáků měli mít i nedochvilní či nepořádní lidé, ale také „šťastlivci“, které v práci povýšili.
Jak zklidnit přehlcenou (nejen) manažerskou mysl. Přičichněte k hlíně v lese nebo se odpojte ve tmě
1. Cynismus
Cynici bývají podezřívaví a nedůvěřiví vůči ostatním. Studie provedená na více než 300 veteránech z Vietnamu ukázala, že lidé, které označila za nepřátelské, měli o čtvrtinu vyšší pravděpodobnost, že je postihne nějaká srdeční choroba. Účastníkům výzkumu s vysokým skóre nepřátelství naměřili ve studii zvýšené hodnoty bílkoviny C3, která způsobuje různé nemoci včetně například cukrovky.
2. Chybějící smysl života
Smyslem života je směřovat k nějakému cíli. Kdo ho nemá, může umřít dřív. Ukázala to studie Rushova centra pro Alzheimerovu chorobu v Chicagu. Sledovala 1200 seniorů bez známek demence po dobu pěti let. Ukázalo se, že lidé, kteří si myslí, že jejich život má nějaký hlubší smysl, měli přibližně o polovinu menší pravděpodobnost, že během výzkumu zemřou, a to bez ohledu na jejich věk, pohlaví, vzdělání nebo úroveň případné deprese či neurózy.
K podobným závěrům došly i další studie. Zjistily například, že lidé s vysokými životními cíli mají jinou hladinu stresových hormonů, zdravější srdce a lepší imunitní systém.
3. Neurotismus
Neurotičtí lidé, kteří se neustále strachují, jsou úzkostní a od přírody depresivní, umírají dříve než jejich uvolnění vrstevníci. Jedním z důvodů je skutečnost, že neurotičtí lidé snáze sklouznou k závislosti na kouření. A i když kuřáka dokáže cigareta krátkodobě uklidnit nebo zbavit úzkosti, v delším časovém horizontu ho smrti vlastně přibližuje.
4. Chybějící sebekázeň
Pozdní příchody nebo nepořádek na pracovním stole ukazují na nedostatek sebekontroly. Lidé, kteří tyto věci nezvládají, na to podle vědců dříve či později doplatí. Z 20 studií s téměř 9000 účastníky vyplývá, že disciplinovaní a organizovaní lidé žijí o dva až čtyři roky déle než ostatní. Podle vedoucího výzkumu Howarda S. Friedmana z Kalifornské univerzity v Riverside je to tím, že svědomití lidé méně pijí a kouří a mají stabilnější a méně stresující život.
5. Podléhání úzkostem
Úzkostní jedinci mají o polovinu vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence, kterou ve většině případů způsobuje Alzheimerova choroba, než lidé, kteří procházejí životem s větším klidem.
6. Pesimismus
Pesimisté jsou nejen společensky znevýhodnění, ale jejich katastrofickým viděním světa trpí i jejich tělo. Studie publikovaná v časopise Archives of Surgery zjistila, že mezi 180 zkoumanými pacienty zemřeli dříve ti, kteří k životu přistupovali negativně a zároveň měli velké potíže s vyjadřováním svých citů.
7. Stres
Stres v práci zvyšuje pravděpodobnost srdečních onemocnění, chřipkových viróz a vysokého krevního tlaku. Studie provedená na 700 vyhořelých zaměstnancích v Izraeli naznačuje, že u nich byla dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky druhého typu, při které tělo začne odmítat hormon inzulin, regulující hladinu cukru. U lidí, které v práci povýšili, naměřili v průměru o 10 procent více psychického stresu než u ostatních. U nich je také méně pravděpodobné, že si najdou čas na konzultaci s lékařem.
Expert na longevity František Knobloch však upozorňuje, že toto je výčet záležitostí, které se týkají výhradně psychiky. Z hlediska důkazů a následného efektu na prodloužení života má rovněž zásadní účinek třeba pohyb nebo výživa. Věděli jste třeba, že pokud člověk sní denně o deset gramů vlákniny víc, může si prodloužit život až o deset let? O nejnovějších poznatcích promluví Knobloch a další odborníci už příští týden na konferenci Hospodářských novin Health & Longevity Summit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist