Od prefabrikátů spojených s odsuzovaným bydlením v panelácích se v Česku ve výstavbě ustoupilo před 30 lety. Výstavba sídlištních domů z betonových panelů tehdy přestala být trendy. Teď se prefabrikace opět vrací na výsluní – ovšem progresivnějším způsobem. Nejde jen o jednotlivé stavební díly, ale i celé místnosti, hlavně koupelny, vyrobené v továrně. Tyto hotové moduly se osazují do skeletů budov pomocí jeřábů.
Prefabrikace umožňuje zkrátit dobu výstavby až o několik měsíců a investoři si pochvalují i kvalitu dodávaných modulů kombinujících různé materiály – vedle betonu i dřevo či keramické obklady. Tento způsob stavění navíc pomáhá alespoň částečně řešit problémy s chronickým nedostatkem pracovní síly ve stavebnictví.
Pokud jde o rezidenční development v Česku, stojí v čele trendu finský developer YIT. Prefabrikaci začal před pěti lety uplatňovat v koupelnách a letos použití prefabrikovaných prvků rozšířil o stropy či stěnové panely. Do země tak vrací způsob výstavby, který bez přerušení pokračuje v západní Evropě.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou výhody průmyslově předvyrobených stavebních dílů.
- Které další prefabrikované prvky vyjma balkonů a schodišť se v bytových domech prosazují.
- Které projekty pracují s velkou mírou prefabrikace.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.