Evropské prodeje tepelných čerpadel se letos propadly meziročně o 47 procent, a vrátily se tak na úroveň z roku 2019. Obdobná situace je i na českém trhu. Tuzemské výrobce v současnosti drží především export do zahraničí. Vyplývá to z informací Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Tepelné čerpadlo čerpá teplo ze svého okolí, například ze vzduchu, vody, země, a převádí jej na energii, která vytápí například domácnost. V první polovině loňského roku se jich v Evropě prodalo 1,44 milionu kusů, letos byl objem jejich prodejů sotva poloviční. Evropská komise si přitom dříve předsevzala cíl 60 milionů instalovaných tepelných čerpadel do roku 2030. V současnosti jich je 24 milionů a podle Evropské asociace pro využití tepelných čerpadel hrozí nesplnění cíle. Evropská komise by se tak podle odhadů asociace mohla otázkou podpory tepelných čerpadel znovu zabývat.
Současná situace podle asociace ohrožuje fungování firem. Česko přitom patří k předním výrobcům v Evropě. V roce 2020 se tu prodalo 24 tisíc čerpadel, v roce 2022 se po zdražení energií poptávka více než zdvojnásobila, nyní nastal pokles.
„Meziroční čísla sice vypadají hrozivě, na druhou stranu je třeba zdůraznit, že především v roce 2022 byl trh nezdravě přehřátý, hnaný nejistotou a unáhleným rozhodováním, což bylo doprovázeno i nástupem firem bez historie a nevhodnými instalacemi. To se mohlo negativně odrazit i na celkovém vnímání tepelných čerpadel v Česku,“ uvedl předseda tuzemské asociace Radek Červín.
Situace na trhu tak může podle něj být i příležitostí pro ozdravení trhu a lepší ochranu zákazníků. „Věříme, že následný nárůst prodejů už bude zdravý a že pomůže spotřebitelům spořit náklady na vytápění.“
Pokles poptávky, zejména pak u instalací v rodinných a bytových domech, potvrzují i firmy. Pro české výrobce je proto v současné době klíčový především export do zahraničí a také rostoucí zájem firem. Ředitel společnosti Master Therm Tomáš Kott za celý letošní rok očekává stagnaci českého trhu, firma je tak stále častěji aktivní zejména v Irsku, Velké Británii nebo Nizozemsku.
„Pořízení tepelného čerpadla je pro domácnosti využívající tradiční zdroje mnohdy drahé, obavy vzbuzuje také přístup úřadů a navyšování cen regulované složky elektřiny,“ uvedl Kott. Podle něj by řešením situace mohla být větší podpora domácností.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist