Kdo četl román Richarda Harrise, předlohu ke stejnojmennému filmu Konkláve, bude v kině možná trochu zklamaný, neboť zná závěr příběhu. Ale nemusí. Pointa tu není samoúčelná, a protože snímek zároveň není klasickým thrillerem, spíš využívá některé prvky tohoto žánru, umožňuje divákovi soustředit se nikoli na rozuzlení, ale na poselství této papežské story. I v dějích zdánlivě zásadních pro vývoj světa je vždycky alternativou nezasahovat do nich příliš, a místo toho se nechat řídit Boží vůlí.
V novém miléniu to není zdaleka první mainstreamové kinematografické dílo o křesťanském, či lépe řečeno římskokatolickém kléru, zabývající se otázkou víry jako takové. Brilantní práci v tomto směru odvedli tvůrci seriálů Mladý papež a Nový papež. Na Boha se přímo ptá filmová freska Věříš? A krizi víry nemohl nechat stranou ani snímek Dva papežové vycházející ze skutečné situace po abdikaci Benedikta XVI. a nástupu současného Svatého otce Františka. To je jen hrstka příkladů za celý kontingent.
Co se dočtete dál
- Má se duchovní, podřízený Boží vůli, chovat pragmaticky jako manažer, tedy jako výkonný pracovník směřující k vytčenému cíli, nebo věřit, že všechno se děje, jak má, a nezasahovat do vývoje událostí?
- Jestliže je zviklaný sám papež, jak můžeme věřit hlavě jakékoli jiné instituce, třeba státní povahy, nebo ekonomickému konglomerátu?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist