Po Dušičkách bývají aleje švestek už většinou holé. Přesto naši předkové před 110 lety nesmutnili, ale naopak zkraje listopadu 1914 oplývali nadějemi. „Naši postupují kvapem. Srbové prchají jako zběsilí nazpět k Valjevu. Tři srbští generálové jsou v zajetí. Armáda je již přes 60 kilometrů v Srbsku,“ radoval se můj prastrýc Václav 4. listopadu 1914 v dopise ze srbské fronty, kde bojoval v uniformě rakousko-uherského četaře. Inu, vypadalo to, že když se vojáci nevrátili z války domů do švestek, jak se slibovalo, dorazí jenom o pár týdnů později. A že vše bude opravdu – řečeno dobovým žargonem – jen „trestnou výpravou na Srby“, které přece stačí „utlouct čepicemi“.
Co se dočtete dál
- Aktuálně dorazily Rusku na pomoc s bojem proti Ukrajině tisícovky špičkově vycvičených severokorejských „trollů“. I to už tu ale bylo. A proč bychom to měli brát jako velké varování pro dnešek?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








