Během covidu jeho jméno zmiňovala média kvůli dodávkám zdravotnického materiálu Fakultní nemocnici Olomouc a Nemocnici Vyškov. Podnikatel Leo Král starší tehdy dvěma spřízněným firmám, z nichž jednu vlastnil jeho syn, domlouval dodávky respirátorů či stříkaček, které se staly terčem kritiky kvůli své neprůhlednosti. Pozornost na sebe obchody za celkem nižší desítky milionů korun strhly i kvůli angažmá dalšího olomouckého podnikatele Davida Fojtka, který tehdy provozoval tamní erotický klub Žlutá vila. Ten pro část materiálu sloužil jako sklad.
Během posledních let působil Král ve statutárních orgánech v řadě firem. A zůstaly po něm dluhy ve výši 57 milionů korun, kvůli kterým letos požádal o zákonné oddlužení. Přiznal přitom ale jen symbolické příjmy. A pokud by mu soud za takových podmínek oddlužení schválil, splatil by za pět let, které insolvence podle zákona trvá, jen něco přes tisícinu dlužené sumy. Podle jeho věřitelů i některých nezávislých expertů by taková insolvence byla zneužitím pravidel.
Podnikatel má totiž v Olomouci pověst bohatého muže. Bývá například k vidění za volantem luxusních vozů značek Mercedes i Ferrari. Před soudem, který o schválení jeho oddlužení zatím definitivně nerozhodl, však Král tvrdil, že už dávno nepodniká, nemá žádný příjem a je zcela nemajetný. Svůj dosavadní byznys si buď nepamatoval, nebo o něm hovořil velmi mlhavě.
„Pokud jde o mě a moji účast ve společnostech, tak společníkem nejsem nikde. Maximálně v jedné, ani si nevzpomenu na jméno, v nějakém s. r. o., zřejmě Cream Capital jsem jednatelem a nevykonávám zde žádnou činnost a neberu žádné odměny,“ vypovídal v říjnu před olomouckou pobočkou ostravského krajského soudu.
Podobně si nepamatoval na své působení například ve společnostech Aposterion, Potis pactores či Allow celebrate, které skončilo až začátkem letošního roku. Jmenované firmy mají vesměs v předmětu podnikání pestrou škálu činností včetně obchodu, jejich aktuální účetní uzávěrky v obchodním rejstříku ale chybí. Poslední zveřejněné z roku 2021 ale u některých uvádějí aktiva v nižších desítkách milionů. Žádné příjmy prý Král neměl ani z dalších několika společností, kde v posledních letech působil.
U soudu pouze připustil, že „kdysi dávno“ podnikal v oboru dovozu a oprav vozidel a že v roce 2007 koupil více akciových společností. Tehdy chtěl zajišťovat projekty staveb fotovoltaických elektráren. Ze záměru ale prý kvůli údajné zpronevěře peněz jeho advokátem sešlo.
Život za 2500 měsíčně od neteře
Podle soudních dokumentů je jediným současným Královým příjmem dar či renta 2500 korun, které dostává měsíčně od své neteře. Král i přes věk 65 let dosud nepobírá důchod a po stržení odměny insolvenčního správce ve výši 1089 korun měsíčně tak na splátku jeho dluhu zbývá 1411 korun. Takto za pět let splatí 77 tisíc korun, což činí 0,14 procenta celkové výše dluhu.
Podle znění insolvenčního zákona platného v době podání Královy žádosti by přitom měl dlužník splatit alespoň 30 procent dlužné částky. Nový zákon platný od října zkracuje oddlužení na tři roky a podmínku 30 procent úplně ruší. Ani v předchozím znění zákona ostatně nebyla nepřekročitelná – pokud soud uznal, že dlužník skutečně dělal, co mohl, aby pohledávky urovnal, mohl reálně splatit i méně.
Kdyby měl Král vrátit zmíněných 30 procent, musel by po dobu pěti let splácet 286 tisíc korun měsíčně. Jeho oddlužení má na starosti insolvenční kancelář Zizlavsky a její advokátka Klára Hašová v této souvislosti připomněla, že soud ještě podnikatelovu insolvenci neschválil.
Pokud to ale i přes minimální přiznaný příjem udělá a Král během pěti let necelou třetinu nesplatí, bude soud po této lhůtě opět rozhodovat, zda jeho oddlužení definitivně schválí, nebo naopak odmítne. „Insolvenční správce se k úsilí dlužníka a plnění jeho povinností samozřejmě vyjádří. Soud však návrhem správce není vázán,“ vysvětlila Hašová.
Sám Král na dotazy HN, které si vyžádal mailem, odpověděl jen velmi stručně. „Vaše otázky jsou záměrně zavádějící a nepravdivé,“ sdělil. Popřel přitom, že by kdy vůbec vlastnil jakékoliv firmy, stejně jako drahá vozidla. Na řadu dotazů, například z čeho žije, nereagoval.
Nemocnice tají detaily milionových obchodů se zdravotnickými pomůckami, které dodává provozovatel erotického klubu
O tom, že byl ještě loni v byznysu aktivní, však svědčí například jeho bývalý kolega z firmy London Station Grant Westbrook. Ve společnosti, která obchodovala v Brně s oblečením, byl Král ještě letos v lednu jednatelem. „Ve firmě loni normálně působil, hovořil se zaměstnanci,“ říká v Česku usazený Brit Westbrook, který byl ve firmě do roku 2022 jednatelem a společníkem a i poté pro ni podle svých slov zajišťoval dodávky z Anglie.
Sám Westbrook spolupracoval zejména s Královým stejnojmenným synem, který však podle něj nesplnil jejich vzájemné dohody a dluží mu peníze. Proto se prý s rodinou ve zlém rozešel. Mimochodem Leo Král mladší už insolvenční řízení letos na jaře úspěšně ukončil.
O tom, že byl Král starší ještě minimálně před třemi lety v podnikání angažovaný, vypovídá i jeho chování vůči tehdejší redaktorce HN Adéle Jelínkové. Během přípravy článku o Králově podílu na dodávkách do nemocnic jí vyhrožoval fyzickým napadením. „Už ji do žádných novin nevezmou, protože nebudou potřebovat někoho, kdo jezdí na kriplkáře,“ řekl mimo jiné. Redaktorka incident ohlásila policii. Ta případ vyhodnotila jako přestupek a Král za něj dostal pokutu.
Někteří Královi bývalí spolupracovníci pochybují i o tom, že by reálně nic nevlastnil. „Je nebo ještě nedávno byl majitelem několika luxusních vozů – například Mercedesů nebo Ferrari. Jedno z nich má na sedačkách i jeho jméno,“ přibližuje například Westbrook.
Proti smyslu oddlužení
O tom, že Král žije i přes deklarovanou chudobu na vysoké noze, je přesvědčený i jeden z jeho věřitelů – advokát Jan Boltnar. Tomu Král dluží za nesplacenou půjčku skoro 900 tisíc korun. „Insolvence člověka, který se jen chce zbavit dluhů a živil se taháním peněz od lidí a firem, které pak nesplácel, je zcela proti smyslu oddlužení. Každý v Olomouci vám řekne, jak se vozí v drahých autech, a přitom mnohé podvedl a dluží jim,“ řekl HN pražský advokát.
Ten prý prověřoval i majetkové poměry Krále. „Nemovitosti nevlastní, domu, který měl po otci, se zbavil, oni se synem zřejmě vše investovali do luxusních aut. Jedno z nich dokonce využil jako zálohu na moji půjčku, ale zmizelo a není k dohledání,“ poznamenal.
K luxusním vozům se Král vyjádřil i před soudem. „K jednání mě přivezl syn, a to vozem Mercedes-Benz Vito, je to jeho firemní auto, je možné, že jsem ho v průběhu insolvenčního řízení také řídil,“ uvedl.
Největším Královým věřitelem je ostravská marketingová agentura API, které dluží téměř 40 milionů korun. Základní dluh vznikl jako půjčka v roce 2010 u společnosti, se kterou se agentura sloučila. Činí přes 14 milionů korun a je navýšená o penále a úroky. Původně šlo o 25 milionů, ale Král už před 14 lety přes deset milionů splatil. Další jsou fyzické osoby nebo firmy a vesměs jde o půjčky či pohledávky exekutorů.
Král nyní žije v pronajatém bytě v zánovním bytovém domě a mezi některými místními nájemníky či majiteli bytů je známý. „Ano, pan Král, ten, který tu má v garáži ta pěkná auta, bývá tu,“ reagovala na dotaz HN jedna z obyvatelek domu. Jeho syn pak bydlí nedaleko na adrese, kterou Král uvádí pro účely insolvenčního řízení jako svoji.
Podle advokátky Hašové insolvenční správce lustraci Králova majetku provedl, dokonce pět let zpětně, a zjistil, že žádné nemovitosti či vozidla nevlastní. „Správce ale samozřejmě, i s ohledem na podněty věřitelů v insolvenčním řízení, prověřuje a bude dále prověřovat majetkovou situaci dlužníka,“ dodala s tím, že další jednání soudu je naplánované na konec listopadu.
Důsledná prověrka je třeba i podle ředitele Institutu prevence a řešení předlužení Radka Hábla, který případ prostudoval. A Králova snaha o insolvenci na něj nepůsobí férově. „Otázkou je, jak jednotlivé pohledávky v takto vysoké výši vznikly a proč nebyly zajištěny například zástavním právem k nemovitostem. Nicméně z dostupných informací se zdá, že by se v tomto případě mohlo jednat o nepoctivý záměr dlužníka. Podobné případy pak vrhají velmi negativní pohled na proces oddlužení jako celek, což tomuto institutu nijak neprospívá,“ uvedl Hábl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist