Výborné pití, luxusní dívky – vše za skvělé ceny. Tímto sloganem poutá na svých internetových stránkách olomoucký erotický klub Žlutá vila klienty. Podnik je v širším centru města, jen pár minut od olomouckého arcibiskupství. A tím, že nabízí erotické služby, se na webu ani na sociálních sítích nijak netají. Jak nyní HN zjistily, olomoucký podnikatel, který klub provozuje a řídí, zároveň dodává zdravotní pomůcky do moravských nemocnic. A to skrze firmu, která ještě donedávna noční klub v hanácké metropoli přímo ovládala. Spolu s další spřízněnou společností z veřejných peněz inkasovala dohromady přes patnáct milionů korun. Podle olomoucké nemocnice byla přitom část zboží nekvalitní, a proto spolupráci ukončila. Detaily obchodů ale odmítá redakci sdělit. Stejně jako Nemocnice Vyškov, která od firem objednává dodnes. Ve smlouvách instituce začerňuje počty zakoupených kusů zboží a odmítá potvrdit skutečný objem nákupů. Podle neziskové protikorupční organizace Transparency International jde o „vážné profesní selhání nebo vědomou snahu informace zakrýt“.
Nejvíce se firmě Cadena life, jež za olomouckým nočním klubem až do konce letošního května stála, dařilo v průběhu koronakrize. Vyškovská a olomoucká nemocnice jí v tomto období za stříkačky či rukavice podle rejstříku smluv naposílaly přes pět milionů korun. Cadena přitom do začátku pandemie podnikala pouze v erotickém průmyslu. „Podnik jsme byli nuceni kvůli koronaviru zavřít, tak jsem se musel nějak živit. A zdravotní pomůcky začal dělat každý,“ vysvětloval HN jednatel a majitel společnosti David Fojtek. S tím redaktoři mluvili přímo před vstupem do jeho Žluté vily, kterou řídí skrze svou další společnost BeGentleman dodnes. Fojtek podnik provozuje, budovu nočního klubu má v pronájmu.
„My jsme posílali nabídky všude. Měl jsem zdroje z Číny, odkud pochází devadesát procent zboží. Někde jsme vyhráli soutěž, někde nás vybrali i bez výběrového řízení, protože jsme byli nejlevnější,“ popisoval Fojtek. Podle ředitele Nemocnice Vyškov Zdeňka Horáka firma v době nouzového stavu nabízela „naprosto nedostatkové zboží“. „Dle našich informací je zboží navíc certifikované a jedno z nejkvalitnějších na trhu,“ napsal HN ředitel. Ten od Cadeny objednává dodnes – naposledy koncem letošního července nemocnice společnosti zadala zakázku na dodání tisíců kusů respirátorů FFP2 a jednorázových plášťů za více než půl milionu korun.
Nedodržení ceny, nekvalitní vzorky
Cadena life (do května 2021 byla provozovatelem nočního klubu Žlutá vila)
FN Olomouc od firmy objednala od června 2020 do února 2021 zboží za 5 milionů korun. Objednávky za 1,5 milionu ale byly následně nemocnicí zrušeny.
Nemocnice Vyškov dle rejstříku smluv od společnosti od srpna 2020 do července 2021 objednala materiál za 2,5 milionu. Zdali částka sedí, nechce potvrdit.
APISTERION
FN Olomouc od firmy objednala od listopadu 2020 do března 2021 zboží za 14 milionů korun. Podle mluvčího ale nakonec dodala zboží pouze za 2,5 milionu.
Nemocnice Vyškov dle rejstříku smluv od společnosti od října 2020 do srpna 2021 objednala materiál za 7 milionů. Zdali částka sedí, nechce potvrdit.
Oproti Horákovu vyjádření o „nejkvalitnějším zboží na trhu“ se nicméně staví zkušenosti Fakultní nemocnice Olomouc. Její mluvčí Adam Fritscher HN sdělil, že s Cadenou měla problémy. „Některé objednávky byly kráceny či zrušeny zejména z důvodů nedodržení ceny, nedodání požadovaných vzorků či jejich dodání v neodpovídající kvalitě,“ napsal redakci s tím, že obchody byly po skončení pandemie přerušeny.
Ten zároveň uvedl, že obdobné zkušenosti měla nemocnice i se společností APISTERION, jež do obou zařízení rovněž dodává zdravotnické zboží za miliony. I na tuto firmu má Fojtek, majitel olomouckého erotického klubu, vazby. Konkrétně je předsedou dozorčí rady společnosti, jež APISTERION ovládá. A i tato společnost začala s veřejnými subjekty obchodovat v období pandemie. Konečným vlastníkem firmy nicméně není Fojtek, ale další olomoucký podnikatel Leo Král. Oba muži mají shodnou trvalou adresu v pražském domě, kde sídlí desítky virtuálních firem.
Podle Fojtka si s Králem vzájemně v byznysu vypomáhají. „Vždy se do soutěže hlásím já nebo on – pak si to třeba přeprodáme. Důležité ale je, že pokud by nám klienti zboží nezaplatili, můžeme je snadněji poslat do insolvence,“ vypočítával výhody Fojtek s tím, že byznys se snaží dělat i přes problémy poctivě. Jak sám redakci sdělil, v minulosti se na něj zaměřil i finanční úřad. Podle Fojtka proto, že některá z firem v dodavatelském řetězci, jehož byl součástí, neodvedla DPH. Během toho úřad zjistil, že z některého prodaného zboží neměl Fojtek vůbec zisk, což provozovatel erotického klubu vysvětluje tím, že když měl vyšší zisk na jedné zakázce, u druhé pak z dobré vůle mohl být „šulnul“.
Král: Znám spoustu lidí a dojednal jsem obchod
Redaktoři se pokoušeli kontaktovat i Krále, ale bezúspěšně. Redakci nicméně v průběhu tvorby textu oslovil Králův otec, další hanácký podnikatel Leo Král starší. Ten uvedl, že obchody pro APISTERION dojednával on, přestože společnost formálně ovládá jeho syn. Král starší nejdříve tvrdil, že s Cadenou nemá nic společného, poté řekl, že v budově klubu skladovali zboží.
„S firmami nemám nic společného – ani s jednou, ani druhou. Znám spoustu lidí a domluvil jsem nějaký obchod, který probíhal korektně, za nejmenší ceny, za největší kvalitu,“ tvrdil Král starší. Rovněž uvedl, že mu volal ředitel vyškovské nemocnice s tím, že zboží již zřejmě nebudou moci od firmy kupovat, protože se o ni „zajímají novináři“. K olomoucké nemocnici Král sdělil, že to byla ona sama, která firmu poškodila. Dodal rovněž, že v nemocnicích „udělá pořádky“.
Olomoucká nemocnice si u APISTERIONu objednala pomůcky za 14 milionů korun, nakonec ale koupila materiál jen za 2,5 milionu. Když se redakce pokoušela zjistit, jaké detailní problémy s dodávkami byly, nemocnice již nechtěla dotazy zodpovědět. „Podle obchodního náměstka již bylo z jeho strany vše řečeno,“ napsal mluvčí Fritscher s tím, že pokud redaktoři chtějí informace, na jejichž zodpovězení špitál „nemá kapacitu“, mají postupovat dle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Činnost naší nemocnice bude adekvátně naceněna,“ doplnil mluvčí.
Redakce o informace zažádala. Na odpověď dané žádosti má subjekt podle zákona čas čtrnáct dní, lhůtu ale může prodloužit a informace rovněž může odmítnout poskytnout. V tom případě by se redakce musela odvolat k nadřízenému subjektu – ministerstvu zdravotnictví, pod které nemocnice spadá.
Podle hlavního analytika protikorupční neziskové organizace Transparency International Milana Eibla je taková odpověď ze strany státního subjektu zarážející. „Není zřejmé, z jakého důvodu je nemocnice schopná určit, že došlo ke zrušení objednávek, ale již není ochotná sdělit, o jaké konkrétní objednávky šlo. Tyto subjekty mají povinnost poskytovat veřejnosti přesné a pravdivé údaje, nikoliv vypouštět šalamounsky poloviční informace. Pokud skutečně došlo ke zrušení objednávek z hlediska kvality, znamená to, že kontrolní systém zafungoval, proto by bylo namístě o takové záležitosti transparentně informovat,“ okomentoval postoj nemocnice Eibl.
Transparency: Profesní selhání, nebo snaha skrýt informace
Problém s poskytnutím informací ale má i Nemocnice Vyškov, s jejímž ředitelem Horákem Král starší komunikuje. Horák nebyl schopen redakci potvrdit, zdali počet objednávek uvedený v registru smluv odpovídá reálnému počtu získaných zakázek pro obě firmy. Redakce se ptala proto, že olomoucká nemocnice některé tendry i přes vložení objednávek do registru smluv rušila, zakázky do padesáti tisíc korun potom subjekty nemusí zveřejňovat. Podle Horáka ale informace, které poskytl, tedy to, že s firmou začali spolupracovat v období pandemie a že si kvalitu pomůcek ověřovali, musí stačit.
„Další informace k těmto zakázkám nebudou sdělovány už s ohledem na to, že z pohledu třetích osob mohou být vnímány jako důvěrné. Všechny důležité údaje existují ve veřejném rejstříku smluv a objednávek,“ napsal Horák redakci po čtrnácti dnech urgencí. Jeho nemocnice například v registru u některých objednávek ani nezveřejnila, kolik kusů zboží objednala.
„Pokud veřejný subjekt není schopen určit, zda uveřejněné objednávky v registru smluv skutečně proběhly, jde o vážné profesní selhání, anebo vědomou snahu informace zakrýt. Situace je podezřelejší o to, že jsou začerňovány i základní parametry dodávek, jako třeba počet kusů. Takovýto přístup znemožňuje jakoukoliv veřejnou kontrolu hospodaření subjektu, který má dbát na přesnost jím uváděných informací. Současně s tím není možné vyhodnotit, zda nebyly zakázky problémové,“ nesouhlasil s názorem vyškovské nemocnice analytik Eibl.
Detaily k tendrům odmítl poskytnout i Král starší, přestože faktury obchodů redakci sám nabízel. Podnikatel neodpověděl ani na dodatečné dotazy, na jejichž zaslání sám trval. Namísto toho redaktorce vyhrožoval, že jí „rozbije držku“ a že skončí na „kriplkáře“.
I s firmou APISTERION, za kterou Král starší jedná, vyškovská nemocnice obchoduje i po skončení nouzového stavu. Minulý měsíc od něj nemocnice objednala pláště na jedno použití za 1,5 milionu. I v tomto případě nemocnice skryla počet kusů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist