Máte bohaté pracovní zkušenosti z různých trhů i regionů. Jak byste zhodnotil současnou situaci v Evropě v oblasti zdravotnických inovací?
Evropa patřila dlouhodobě mezi lídry a významně přispěla k řadě milníků ve vědeckých objevech nových léků. V posledních letech však její pozice oslabila a tempo příchodu inovací na evropský trh se zpomaluje. Za posledních 20 let poklesl evropský podíl na medicínských inovacích z 50 na 22 procent.
Je možné tento trend zvrátit?
Jistě že ano. Je potřeba zlepšit vědeckou infrastrukturu a upravit regulační rámce pro schvalování vstupu nových léčiv na trh. Probíhající změny farmaceutické legislativy v rámci EU proto představují zásadní příležitost pro posílení evropské vědecké síly, a to prostřednictvím větší regulační flexibility a využíváním technologií, jako je například AI. Cílem by měla být akcelerace procesu vývoje léčiv a zajištění rychlejšího přístupu pacientů k novým lékům.
S jakými výzvami se v současnosti potýká farmaceutický průmysl v Evropě a jak vaše společnost plánuje přispět k jejich řešení?
Za hlavní výzvy, se kterými se budeme muset vyrovnat, považuji stárnutí populace, prodlužující se délku života a rozpočtová omezení. Stárnoucí populace výrazně zvyšuje nároky na zdravotnictví jako takové a vytváří tlak na systémy zdravotní péče a veřejné rozpočty. Pro pacienty je čas zcela zásadní – pokud se včas dostanou k účinné léčbě, mohou se pak rychleji vrátit do pracovního procesu, což v konečném důsledku uleví ekonomice a podpoří udržitelnost zdravotnického systému. Proto usilujeme o zkrácení vývoje léků, k čemuž využíváme pokročilou analytiku řízenou umělou inteligencí. Ta nám pomáhá urychlit zahájení klinického hodnocení léků až o 50 procent.
Jak ovlivňuje stárnutí populace a rostoucí poptávka po zdravotnických službách kapacitu systému a pracovní sílu v Evropě?
Evropské zdravotní systémy jsou vystaveny nárůstu prevalence chronických chorob. V roce 2018 byla průměrná délka života u mužů 78 let a u žen 84 let a předpokládá se, že do roku 2060 se u mužů prodlouží o sedm let a u žen o pět let. V evropské populaci také narůstá počet lidí, kteří potřebují dlouhodobou zdravotní péči. V roce 2016 to bylo okolo 19,5 milionu lidí, přičemž v roce 2030 se očekává nárůst na 23,6 milionu a v roce 2050 dokonce 30,5 milionu. Již nyní vidíme, že Evropa čelí krizi pracovních sil ve zdravotnictví kvůli přibývajícímu počtu chronicky nemocných pacientů, kteří se nedostanou k léčbě včas. Tato nerovnováha ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče a vyžaduje okamžité řešení.
Stáhněte si přílohu v PDF
Můžete uvést konkrétní příklad, jak mohou farmaceutické inovace přispět k řešení situace?
Inovace hrají zásadní roli při zvyšování standardů zdravotní péče; zlepšují management chronických nemocí a v krátkodobém i dlouhodobém horizontu redukují zátěž kladenou na zdravotnický systém tím, že snižují frekvenci návštěv nemocnic či délku pobytu. Například revmatoidní artritida postihuje celosvětově okolo 18 milionů lidí, často v produktivním věku, a do roku 2050 se očekává až 80procentní nárůst. Pokud jsou pacienti léčeni včas a optimálně, velmi pravděpodobně dosáhnou remise, tedy minimální aktivity nemoci, což vede ke značným úsporám v rozmezí 19–52 procent, a to v poklesu přímých zdravotních nákladů. Pacientům se významně sníží zátěž onemocnění, předejde se u nich dalším ztrátám hybnosti a v řadě případů se mohou vrátit do pracovního procesu.
Vyzvedl byste některou z vašich posledních inovací, ze které mohou profitovat čeští pacienti?
Rád bych zmínil migrénu, která je všeobecně stále vnímaná jen jako „bolest hlavy“. Přitom se jedná o závažné chronické onemocnění, projevující se úpornou bolestí hlavy, která značně ovlivňuje pacientům život, jejich práceschopnost a má negativní dopady i na jejich nejbližší okolí. Jsem pyšný na to, že nedávno jsme českým pacientům zpřístupnili moderní léčbu, která významně redukuje počet záchvatů a zlepšuje kvalitu života nejen samotných pacientů, ale i jejich blízkých. A právě tyto konkrétní příklady pomoci pacientům jsou tím, co mě i mé kolegy v naší práci motivuje.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Moderní medicína.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist