Ještě před pár měsíci měli Rusové nad Ukrajinci velkou převahu v zásobách dělostřelecké munice. Mohli tak za den vypálit až desetkrát víc velkorážových granátů, přičemž dělostřelectvo hraje v této válce zásadní roli. Kyjevu se ale podařilo i s pomocí dodávek od svých spojenců včetně Čechů ruský náskok razantně zmenšit.

Hlavním problémem pro ukrajinskou armádu tak už není ruská dělostřelecká převaha a není jím ani fakt, že Spojené státy donedávna neumožňovaly Kyjevu nasadit americké dalekonosné střely k útokům na ruské území. Stejně tak nehraje klíčovou roli ani skutečnost, že německý kancléř Olaf Scholz Ukrajině nadále odmítá dodat střely Taurus, které mají ještě delší dolet než podobný americký systém.

„Nedostatek západních zbraní není tím největším problémem,“ konstatuje Dara Massicotová, odbornice na Rusko z výzkumného institutu Carnegie, která spolu s několika kolegy v listopadu pobývala přímo u ukrajinských vojáků na frontě. Stejný závěr udělal i její kolega, vojenský analytik Michael Kofman, který se cesty na frontu taky zúčastnil. „Zásadním problémem zůstává nedostatek mobilizovaných mužů, především pěchoty,“ říká Kofman.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak staré vojáky Ukrajinci mají.
  • Proč prezident Zelenskyj nechce mobilizovat mladší ročníky.
  • Co Ukrajině hrozí, pokud na frontě nadále nebude mít dostatek mužů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.