Alena Schillerová se objevila na TikToku v převleku za potácející se bramborovou hranolku. Značná část lidí logicky předpokládajících, že se jedná o jakousi montáž, byla v šoku, když zjistili, že jde skutečně o bývalou a pravděpodobně i budoucí ministryni financí.
To jsme už opravdu klesli tak hluboko? řekne si leckdo. Ovšem celá věc má i další, mnohem zajímavější rozměry. Včetně toho, že nedůstojné tiktokové šaškování Schillerové (obsahově mělo jít o kritiku úpravy dohod o provedení práce) nakonec může svým způsobem fungovat. Což je ta nejhorší zpráva vůbec.
Od antiky až do vrcholného středověku se právě na počátku zimního období odehrávaly slavnosti, na kterých se děly podivnosti, jež často převracely zajetý běh věcí. V Římě se jim říkalo saturnálie, později to byly takzvané kalendy. Volili se na nich králové bláznů, kteří pak skutečně na chvilku vládli, obracely se společenské role, panstvo sloužilo sluhům. Smyslem bylo samozřejmě mimo jiné koupit si klid a souhlas – lidé se vyřádili, dali pokoj, ba měli panstvo i rádi. Schillerová performující v kostýmu bramborové hranolky je v jádru vedená podobným záměrem. Vystupuje ze své role, sestupuje mimo svou úroveň až k hranici sebeponížení, aby si získala sympatie a souhlas obecného lidu.
Určitý problém je ovšem v tom, že zatímco v průběhu středověkých slavností se za účelem udržování společenské smlouvy umožňovalo prostému lidu dočasné povýšení, v tomto případě se naopak příslušnice elity ponižuje. Ve výsledku je to zdánlivě totéž, symbolicky se na chvíli vyrovnávají společenské hladiny. Ve skutečnosti to ale totéž není. Celý obraz Schillerové v kostýmu hranolky v sobě nese úplně jinou zprávu: Nejde o to, abychom se sešli na úrovni co nejvyšší a usilovali o to. Bohatě stačí, abychom se sešli na úrovni co nejnižší. Kulturně, esteticky, intelektuálně, politicky. Na úrovni mastné hranolky.
O to hůř, že ve středověku se jednalo o pár dní slavností, tady se „slavnost“ stává permanentní. Nejen Schillerová, ale stále větší množství politiků dennodenně šaškuje na sociálních sítích, aby se „přiblížili lidu“. Tohle ponížení politiky na zábavní představení se dá nazvat tiktokizací politiky a je naprosto zhoubné. Vlastností sociálních sítí je rychlé přelévání pozornosti, rozmývání hierarchie závažnosti, je to informační chuchvalec, jehož jediným smyslem je udržet pozornost. Výsledkem pak bohužel je, že se tento styl postupně přenáší i tam, kam opravdu nepatří. Do skutečného „výkonu politiky“.
V Poslanecké sněmovně místo vážné debaty o podstatných záležitostech pokračuje lidová performance. Šéf opozice navrhuje debatu o duševním zdraví premiéra, největšími politickými událostmi jsou exaltované výkřiky na sociálních sítích posílané přímo z poslaneckých či vládních lavic. Šaškuje se, nadává se, uráží se, blábolí se, žije se v momentu a pro moment. Každý, kdo myslí na budoucnost a snaží se strukturovat a skutečně řešit problémy, je z kolotoče ztiktokizované politiky vyhozen pro nezajímavost.
Může se to na jednu stranu zdát vlastně sympatické. Politici usilují o přízeň lidu, to je přece demokracie, ne? O to lépe, že to dělají aktuálně populárními a technologicky současnými prostředky, čímž dávají najevo, že jdou s dobou, což? Jenže tiktoková politika honící pouhou popularitu je negativem politiky zodpovědné. Teď jsou možná, zejména voliči populistů, nadšeni, že jejich politici dělají vše, aby vyhověli jejich momentální náladě a aby je pobavili, klidně i za hranou sebeponížení.
Ale řekněte: Opravdu chcete, aby nás, až přijde další krize, vedla bramborová hranolka?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist