Součástí podnikatelské soutěže Firma roku je soutěžní kategorie ÚJV Nejlepší inovátor roku. V rámci této kategorie se hodnotí zajímavé firmy, které mají potenciál přispět k rozvoji oboru, v němž podnikají, nebo zavedli významnou inovaci či novou technologii, využívají chytrá řešení pro svůj byznys či příkladně podporují udržitelnost. Více nastínil v rozhovoru Martin Ruščák, generální ředitel ÚJV Řež.
Inovace vládnou světem a mění trh. V čem vidíte přínos nových technologií a jak vnímáte jejich dopad na budoucnost podnikání a konkurenceschopnosti v rámci EU?
Hlavní přínos se paradoxně nemění minimálně už 250 let, od doby průmyslové revoluce. Je to samozřejmě zvýšení efektivity a produktivity práce a snížení nákladů, ale také zvýšení kvality života lidí. A dnes jsme díky lavině implementací AI do různých procesů možná svědky revoluce další. Technologické novinky také otevíraly a otevírají dveře k novým obchodním modelům a expanzi do dalších regionů. V kontextu EU je dnes velmi důležitý i podíl inovací na udržitelnosti a ekologii — ať už jde o snižování emisí, OZE zdroje nebo recyklace. Firmy, které dokážou efektivně zavádět a využívat inovace, mají výhodu na trhu a lépe reagují na měnící se potřeby zákazníků.
Proč je důležité sledovat nové trendy a nové směry v podnikání?
Sledování trendů není jen důležité, je to životně nutné pro všechny, kteří to s podnikáním myslí vážně – od holiče až po konstruktéra vesmírných stanic. Souvisí s tím i schopnost předvídat změny na trhu a také sledovat, co může podnikatelské plány ohrozit. Firmy, které jsou v obraze o nových technologiích a preferencích svých zákazníků, mohou lépe předvídat a reagovat na změny v poptávce, přizpůsobit jim svou strategii. Tím si udržet i konkurenceschopnost. Firmy proaktivní a otevřené novým myšlenkám navíc přitahují talentované profesionály – a to je dneska největší podnikatelský kapitál.
Kdo má podle vás větší šanci přijít s inovací? Ten, kdo je v oboru dlouho, nebo naopak ten, kdo je v něm nově a není tolik svázán?
Myslím si, že životaschopné inovace vznikají na pomezí těchto dvou pólů. Spolupráce mezi zkušenými odborníky a nováčky může přinést kombinaci hlubokých znalostí a čerstvých nápadů, což vede k inovacím, které jsou jak technicky proveditelné, tak i revoluční. Start‑upy mohou přinést nové technologické nápady a zavedené firmy k nim poskytnout potřebné zdroje a infrastrukturu pro jejich realizaci či podpořit zavedení nových projektů na trhu.
Jak byste charakterizoval letošního vítěze této kategorie?
Carebot je společnost s inovativním přístupem v oblasti zdravotní diagnostiky, se zaměřením na běžně využívaná obrazová vyšetření – RTG, CT, MMG, MRI. Jejich software založený na umělé inteligenci a strojovém učení se stává spolehlivým partnerem sloužícího lékaře, bez ohledu na denní i noční směnu, v malé i velké nemocnici, v Česku, v Evropě i ve světě.
Jak umělá inteligence změní české zdravotnictví? Pacienti jí nevěří, i když už je běžná
Vítěz kategorie Inovátor roku
Ocenění získala společnost Carebot. Cílí na vývoj zdravotnických systémů
Carebot je český start‑up v oblasti zdravotnické technologie. Vytváří revoluční systémy na bázi AI a strojového učení pro analýzu rentgenových snímků plic, mamografických snímků a fraktur kostí.
Stáhněte si přílohu v PDF
Původním nápadem bylo vytvořit samostatný software pomáhající doktorům. „Po konzultacích s lékaři z praxe došlo k úpravě tohoto záměru a začali jsme se integrovat do systémů, které doktoři běžně v praxi používají. Neměníme tak jejich workflow a jejich práci, pouze zpřesňujeme a zrychlujeme,“ říká Marek Řehoř, chief operating officer společnosti Carebot.
Z původní myšlenky se nyní společnost zaměřuje na tři konkrétní řešení, z nichž jedno zvládla po přibližně roce certifikovat pro nasazení do klinické praxe po celé Evropské unii. Zákazníky jsou nemocnice a specializované kliniky, jejichž personál je potřeba neustále informovat o inovacích, které jim mohou zefektivnit práci, aby tak mohly poskytovat co nejkvalitnější zdravotní péči.
Klíčovým rozlišovacím faktorem pro společnost je schopnost úzce spolupracovat s lékaři a nemocnicemi při vývoji produktů, jedinečné integraci do stávajících workflow lékařů. A to bez potřeby zásadních změn, s využitím specifického know‑how a datové sady, které umožňují vytvářet vysoce přesná a efektivní řešení.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Firmy a živnostníci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist