V systému dávek v hmotné nouzi se letos chystá nejzásadnější změna za dlouhou dobu. Po mnohých minulých změnách, které ale byly vesměs parametrickými a které celý systém toliko udržovaly v modelu nastaveném kdysi dávno v letech devadesátých, má od léta 2025 dojít ke spojení více dávek hmotné nouze – příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě – v jednu tzv. dávku státní sociální pomoci („DSSP“). 

To samotné je výborný nápad: jedna žádost, podaná dokonce i digitálně (snad to od začátku půjde lépe než s jinými nedávnými digitalizačními pokusy státu), by měla zjednodušit celý proces jak pro rodiny, tak pro stát. Ostatně, v důvodové zprávě stojí, že „lze odhadnout, že v průběhu následujících čtyř let od zavedení DSSP se úspora počtu obsluhujících pracovníků v rámci dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi sníží o 13–19 procent“. Tak snad tomu tak bude, ale i kdyby ne, jedna žádost je pro klienty vždy rozumnější než čtyři. 

I konstrukce dávky je v pořádku, i když je výpočet komplikovaný. Konstrukce DSSP za použití principu, že minimální výše je dostupná při minimální aktivitě a její maximální výše vyžaduje aktivní účast recipienta, je správná. DSSP bude složena ze čtyř složek (bydlení, živobytí, dítě a pracovní bonus), z nichž první dvě jsou převážně pasivní a další dvě převážně aktivní. Pasivní složky jsou složky, které budou v zásadě poskytnuté v plné výši vždy, nebude-li dobrý důvod je neposkytnout, například (v případě složky na bydlení) proto, že obydlený prostor nesplňuje ani zákonem vymíněné minimální standardy, nebo (v případě složky pro živobytí) třeba z důvodu, že dotyčný neplní stanovený podpůrný plán (ergo plán obsahující kroky k řešení nepříznivé sociální, majetkové a příjmové situace).

U živobytí bude minimem existenční minimum a maximem (pro ty, kdo podpůrný plán plní) životní minimum. U aktivních dávek se vychází z toho, že na ně nárok není, neprokáže-li žadatel dostatek aktivity. U složky příspěvku na děti je například nulová výše této složky navrhovaná v situaci, kdy je v domácnosti osoba neplnící pracovní aktivitu (tj. nehledá práci) nebo pokud nechodí děti do školy. Nejinovativnější složkou DSSP je pak pracovní bonus: ten reaguje na dosavadní problém, že nízkopříjmovým domácnostem se často nevyplatí zvýšit si příjem prací, jelikož posléze přijdou o nějakou dávku. V DSSP se tento problém zásluhovosti řeší tak, že se do dávky dostává část příjmů z pracovní aktivity.

A tak jediné, co celkový obrázek kazí, je, že se zákonodárce nedokázal oprostit od štědrosti, resp. nedostatečné adresnosti, která charakterizuje nejenom český systém dávek v hmotné nouzi, ale obecně celý systém daňových úlev, sociálního zabezpečení atp.

Uvážíme-li, že v českém prostředí má nárok na podporu bydlení i ten, který je dostatečně bohatý na to, aby dostal hypotéku, to, že na úlevu na energiích má nárok miliardář z Prahy i samoživitelka z Bruntálu, či to, že nedávný jednorázový rodičovský příspěvek dostalo 80 procent domácností, nepřekvapí, jak je nastavený majetkový test při DSSP. O DSSP je možné se ucházet i v situaci, kdy máte vlastní nemovitost, (na jistou dobu i) rekreační nemovitost, osobní automobil „v počtu jeden na zletilou osobu“ či finanční úspory od 200 tis. do 400 tis. korun, v závislosti na počtu členů rodiny. Spoření na stáří ani stavební spoření se do tohoto limitu samozřejmě nepočítají. 

Možná jsem staromódní, ale rodina se dvěma vozidly a statisícovými úsporami mi jako definice nuzného člověka, odkázaného na dávky hmotné nouze, skutečně nepřipadá. Obzvláště začte-li se člověk do průzkumu, který ukazuje, že třetina českých domácností má úspory do 20 tisíc Kč a u skoro dvou třetin je to do 70 tisíc Kč.  

Ergo, technicky velmi dobře zpracovaná myšlenka, ale pro neadresně mnoho lidí.

Autor je hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist