V systému dávek v hmotné nouzi se letos chystá nejzásadnější změna za dlouhou dobu. Po mnohých minulých změnách, které ale byly vesměs parametrickými a které celý systém toliko udržovaly v modelu nastaveném kdysi dávno v letech devadesátých, má od léta 2025 dojít ke spojení více dávek hmotné nouze – příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě – v jednu tzv. dávku státní sociální pomoci („DSSP“). 

To samotné je výborný nápad: jedna žádost, podaná dokonce i digitálně (snad to od začátku půjde lépe než s jinými nedávnými digitalizačními pokusy státu), by měla zjednodušit celý proces jak pro rodiny, tak pro stát. Ostatně, v důvodové zprávě stojí, že „lze odhadnout, že v průběhu následujících čtyř let od zavedení DSSP se úspora počtu obsluhujících pracovníků v rámci dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi sníží o 13–19 procent“. Tak snad tomu tak bude, ale i kdyby ne, jedna žádost je pro klienty vždy rozumnější než čtyři. 

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak bude navržen systém pro výpočet dávek?
  • Kdo a za jakých podmínek bude oprávněn k dávce?
  • Co říká statistika o českých domácnostech a jejich úsporách?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.