Sen salonní konzervativní politiky definitivně prošel sněmovnou. Takzvanou superdávku vcelku jednotně prosadili poslanci vládní koalice, s principy v zásadě souhlasila i opozice a šéf SPD Tomio Okamura se nechal slyšet, že některé úpravy vycházejí z dřívějších návrhů jeho hnutí, které slibovalo skončit zneužívání dávek nepřizpůsobivými lidmi. Pokud superdávku nezarazí Senát, měla by platit od října.

Superdávka, tedy sloučení doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků, má podle jejího ideového tvůrce, ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, pomoci těm, kteří jsou na sobě ochotni pracovat. A navíc má ušetřit státu peníze. Zkrátka ideál pro všechny, kteří jsou přesvědčeni, že chudoba je osobní rozhodnutí jedince, a kteří se řídí heslem „kdo nepracuje, ať nejí“. I proto způsoboval už původní návrh ministerstva těžké spaní sociálním pracovníkům – superdávka podle nich popírá veškeré principy sociální práce. Reálně byla totiž demotivační a navržené limity výrazně zhoršovaly situaci těch, kteří pomoc skutečně potřebují.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Co v praxi přinese superdávka?
  • Pro koho je určená a jak dopadne na rozpočet?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.