Od začátku října platí novela insolvenčního zákona, jejíž nejvýznamnější změnou je zkrácení procesu oddlužení z pěti na tři roky. Mnozí proto očekávali, že zájem dlužníků bude po jejím přijetí výrazně vyšší. Jenže v posledním loňském čtvrtletí se do programu přihlásilo jen o deset procent více lidí než předchozí rok.
Podle expertů to ale není velké překvapení. Nová pravidla jsou podle nich až na délku přísnější než ta předchozí. Změn je navíc hodně a advokátům či neziskovým organizacím chvíli trvalo, než si je osvojili. Velkou bariérou je podle nich také zdražení a nový způsob placení poplatků za přezkum pohledávek.
„Čísla potvrzují, že novela insolvenčního zákona se u dlužníků setkala pouze s vlažným zájmem,“ upozorňuje v tiskové zprávě Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním. Očekávání podle Valáška vycházela z toho, co následovalo po přijetí předchozí novely insolvenčního zákona v roce 2019. „Tehdy byly počty návrhů na oddlužení i více než dvojnásobné,“ sdělil.
Experti z neziskových organizací, které zadluženým lidem pomáhají se s dluhy vyrovnat a připravují i návrhy na oddlužení, jsou ale spíše optimističtí. Nárůst zájmu o deset procent za poslední čtvrtletí (o osm za celý rok) jako fiasko neberou. „V prvním roce či dvou se dá čekat růst o nízké desítky procent, ale sotva třeba zdvojnásobení. Je tu spousta lidí, kteří se v exekucích adaptovali, mají příjmy načerno a nic je nepřesvědčí,“ vysvětlil finanční analytik Člověka v tísni David Borges.
Experti považují pomalý rozběh za logický. „Slabší nástup je primárně způsobený tím, že všechny důležité informace byly zveřejněné pozdě. Nebyly formuláře insolvenčních návrhů, kalkulačky adekvátních příjmů a ani zpracovatelé návrhů, tedy advokáti, neziskovky, insolvenční správci, si nebyli jistí, jak nová pravidla vykládat. Změn bylo opravdu hodně, hlavně na začátku procesu,“ řekl například ředitel Institutu pro prevenci a řešení předlužení Radek Hábl.
Poukázal i na fakt, že v prosinci už byl růst počtu žádostí o více než dvacet procent: „Navíc byly Vánoce, na konci roku většinou lidé takové věci neřeší. Trend je rostoucí, dvacet je dobré číslo, uvidíme jak leden a únor.“
Hábl navíc upozornil na zmíněný fakt, že novela zákona, s výjimkou doby splácení, podmínky pro dlužníky nezmírnila, spíše naopak. „Zbytek se vlastně zpřísňuje, což zájem také ovlivňuje,“ dodal.
Největším dárkem je pro ni odpuštění dluhu. Přeplatila ho trojnásobně a stát chtěl ještě čtvrt milionu
Jedno z klíčových přitvrzení procesu přichází hned na začátku, kdy se do oddlužení dostal takzvaný koncept adekvátního příjmu. Soudy mají nově na základě statistických dat o mzdách tabulky, které umožňují u každého dlužníka určit výši příjmu odpovídajícího jeho vzdělání, profesi a oblasti, kde žije. Od ní se pak odvozuje minimální částka, kterou má během oddlužení splatit. Není tak už možné se vyhýbat práci a žehrat na nízký příjem.
Velkou brzdou rychlejšího startu je ale podle expertů i zdražení a změna účtování poplatků za přezkum pohledávek. Insolvenční správce musí každou z nich prověřit, jestli u ní věřitel skutečně má právo na uspokojení. „Výše poplatku stoupla poměrně výrazně, z 250 korun na tisícovku za jednu pohledávku. A část soudců chce, aby teď dlužníci zaplatili správcům poplatek předtím, než do oddlužení vstoupí. To vytváří finanční bariéru,“ uvedl analytik Borges.
Dříve přitom soudy nižší sumu za přezkum pohledávek přičetli k celkovému balíku dluhů a dlužník ji umořoval postupně. „Soudy se ale nyní bojí, že by vyšší poplatky nemuseli dlužníci správcům zaplatit, tak začali ukládat zálohy. A každý soud jinak. Je v tom nejistota, kvůli níž někteří zpracovatelé přestali návrhy podávat, dokud se problém nevyřeší,“ míní Hábl.
Vývoj zájmu o oddlužení
V říjnu 2024 byl počet žádostí podobný jako v říjnu 2023 (1694 oproti 1696).
V listopadu stoupl na 1880 z loňských 1722, v prosinci pak na 1724 z 1406 před rokem.
Absolutně nejvíce žádostí bylo podáno v březnu – 1897.
Ze tří posledních let byl rok 2024 nejúspěšnější. V roce 2022 žádalo o oddlužení celkem 19 185 lidí, v roce 2023 to bylo 19 050 a loni 21 065.
Celkově je nyní v zemi v oddlužení přes 96 tisíc lidí.
Zdroj: Institut prevence a řešení předlužení
Jasněji by v tom, jak účtovat poplatky za přezkum, mohlo učinit ministerstvo spravedlnosti. Diktovat sice soudům nemůže, doporučit jednotnou metodiku ale ano.
Resort na zaslané dotazy HN ani po třech dnech a několika urgencích nereagoval.
Insolvenční správci se sice mohou těšit ze zvýšených poplatků za přezkum, jinak ale poukazují na to, že jejich celková odměna klesla. U oddlužení jsou placení z každé měsíční splátky a zkrácením doby oddlužení z pěti na tři roky se jim tak snížila odměna o 40 procent. „Od nabytí účinnosti insolvenčního zákona přitom nedošlo k žádné valorizaci odměny správců. Kumulovaná inflace od zavedení institutu oddlužení přitom přesáhla 45 procent a má zásadní vliv na mzdové náklady, ale i ceny energií, pojistek, dopravy a spoustu dalších položek,“ upozorňuje i ředitel Insolvence 2008 Valášek.
S tím částečně souhlasí i Borges. „Určitě je pravda, že zkrácením o dva roky mají příjem nižší. Negativní dopad má bezesporu i inflace. Na druhou stranu náklady správců nejsou zcela lineární – nejvíce práce mají v počáteční a závěrečné fázi oddlužení. Navíc se jim kromě čtyřnásobného nárůstu odměny za přezkum i zdvojnásobila odměna v úvodních šesti měsících,“ upřesnil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist