Pandemie covidu-19 zásadně změnila globální ekonomické prostředí a přinesla trvalý posun v rovnováze mezi fiskální a měnovou politikou. Tato transformace znamená zrychlení dluhově-inflační spirály, která ničí finanční systémy. Očekává se, že nerovnost v bohatství se bude dále a rychleji prohlubovat, což činí vlastnictví vzácných aktiv jediným spolehlivým způsobem, jak se chránit. 

Americký dolar, uznávaný jako globální rezervní měna, čerpá svou sílu z důvěry v americkou vládu, robustnosti její ekonomiky a hloubky jejích finančních trhů. Od opuštění zlatého standardu v roce 1971 je však jeho hodnota založena na nehmotných faktorech, jako je důvěra a užitečnost. Postupem času si americká vláda a Federální rezervní systém přivlastnily větší kontrolu nad finančním systémem, často upřednostňujíce národní zájmy před globální stabilitou.

Spojené státy ale využívají svého finančního postavení k řešení domácích problémů, jako je stárnutí populace a rostoucí globální konkurence. Tato závislost na dluhovém růstu, včetně praktik, jako je kvantitativní uvolňování, se pak rozšířila globálně, což vedlo k cyklu závislosti na levných penězích.

Zpočátku se zvyšování peněžní zásoby prostřednictvím nízkých úrokových sazeb, vládního půjčování a kvantitativního uvolňování zdálo jako cesta k prosperitě. Inspirovány USA jiné země přijaly podobné strategie, což vedlo k bezprecedentnímu nárůstu globálního dluhu. Tato přehnaná závislost na dluhu však ukazuje, že současný kapitalismus funguje pouze, když populace roste, s čímž Západ začíná mít problém.

Nekontrolovaný nárůst dluhu ale vytváří začarovaný kruh, kdy náklady na obsluhu dluhu přesahují udržitelné úrovně, což vede k nekonečnému cyklu půjčování. Výsledná inflace pak nepřiměřeně zasahuje střední a nižší majetkové vrstvy, zatímco bohatí, kteří drží významná aktiva, vidí svižný růst svého bohatství.

Tento trend se pravděpodobně urychlí v období fiskální dominance, které nastává, když vládní výdaje, namísto politik centrálních bank, určují ekonomické cykly. Veřejný sektor tedy začíná mít navrch nad soukromým. V tomto prostředí se měnová politika stává sekundárním nástrojem, který ale není schopen omezit inflaci ani ovlivnit rozhodování o vládním půjčování.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist