Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo veškerou stávající zahraniční pomoc a pozastavilo poskytování nové zahraniční pomoci. Informovaly o tom v pátek agentury AP a Reuters s odkazem na kabelogram, který rozeslal nový ministr zahraničí Marco Rubio ambasádám po celém světě. Výjimkou má být pouze humanitární potravinová pomoc a vojenská podpora pro Izrael a Egypt. Ty mají pokračovat.
USA jsou zdaleka nejvýznamnějším poskytovatelem zahraniční pomoci. Jen za fiskální rok 2022 činila podle listu Financial Times 70 miliard dolarů (1,67 bilionu korun). V roce 2023 pak činila zhruba 60 miliard USD, což bylo asi jedno procento rozpočtu USA. Krok ministerstva zahraničí je podle AP patrně naplněním slibu staronového prezidenta Donalda Trumpa, že zastaví veškeré zahraniční výdaje, které budou v rozporu s americkými zájmy.
Zastavení se dotkne množství podpůrných programů po celém světě, od zdravotnických přes vzdělávací až po získávání pracovních dovedností a boj proti korupci. Podle FT mají nyní americké úřady 85 dní na přezkoumání programů a rozhodnutí, které programy budou moci pokračovat a které budou nadobro zastaveny. Do té doby může Rubio schvalovat výjimky.
Humanitární organizace ohroženy
Příkaz Rubia výslovně vyjímá nouzové potravinové programy, jako jsou ty, které pomáhají nasytit miliony lidí ve válčícím Súdánu. Příkaz zklamal zejména humanitární pracovníky, protože neobsahuje konkrétní výjimky pro život zachraňující zdravotnické programy, jako kliniky a očkování dětí.
Bývalý úředník vládní Agentury USA pro mezinárodní rozvojovou pomoc (USAID) řekl agentuře Reuters, že mnohé humanitární organizace pravděpodobně okamžitě ukončí činnost, aby jim nevznikly další náklady.
Údiv v USA. Pentagon má vést válečný veterán z Fox News
Příkaz vyňal ze zmrazení vojenskou pomoc spojencům Izraeli a Egyptu, nic ale nenasvědčuje tomu, že by podobná výjimka umožnila i vojenskou pomoc Ukrajině. Na případné budoucí dodávky zbraní na Ukrajinu stále zbývají asi 3,85 miliardy USD schválené Kongresem. Nyní je na Trumpovi, zda je utratí, či nikoli.
Jen několik hodin po pondělním nástupu do úřadu Trump nařídil 90denní pozastavení zahraniční rozvojové pomoci do doby, než bude přezkoumána efektivita a soulad s jeho zahraniční politikou. Rozsah příkazu však nebyl bezprostředně znám.
Kandidát na ministra obrany prošel o fous
Na americké politické scéně se pak stala ještě jedna událost. Americký Senát těsně schválil jmenování Petea Hegsetha ministrem obrany Spojených států. Hlasování bylo nerozhodné, o jeho jmenování rozhodl svým hlasem viceprezident J. D. Vance. Jmenování kontroverzního kandidáta je velkým vítězstvím pro Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters.
Proti Hegsethovi hlasovali všichni demokraté a nezávislí senátoři a připojili se k nim také tři republikáni. Demokratičtí zákonodárci ho kritizují kvůli údajně nedostatečným manažerským zkušenostem a podezřením z nevhodného chování vůči ženám či nadměrné konzumace alkoholu, což Hegseth popřel.
Čtyřiačtyřicetiletý Hegseth je válečný veterán a je známý především díky svému působení v Trumpovi nakloněné televizi Fox News. Kromě neúspěšné kandidatury do Senátu USA nemá žádné předchozí politické zkušenosti. Nyní povede jedno z nejdůležitějších ministerstev USA. Tuto pozici v minulosti získávali kandidáti s bohatými zkušenostmi s řízením velkých organizací, kteří se těšili široké podpoře obou stran.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist