Jen za poslední rok mají Piráti za sebou dva volební debakly, odchod z vlády, rezignaci dlouholetého předsedy a propad volebních preferencí z dvojciferných čísel k pětiprocentní hraně postupu do sněmovny. Se čtyřmi poslanci, třemi krajskými zastupiteli, jedinou europoslankyní i senátorkou je při vyjednáváních většinou nikdo nepotřebuje. Navíc to vypadá, že po liberálním a progresivním politickém proudu, který reprezentují a před lety byl v kurzu, je teď nízká poptávka globálně. „Když dnes o něčem řeknete, že je to progresivní, zní to jako nadávka,“ řekl v neformální debatě při příjezdu do Zlína – dějiště jejich posledního celostátního fóra – jeden z dlouholetých členů strany. Přesto si po sobotní hladké volbě volebního lídra Zdeňka Hřiba straníci zase věří.

Pro letošní volby si nedali cíl ve sněmovně přežít, ale výrazně posílit. A byť bylo jejich sobotní fórum co do účasti i rozpočtu skromnější než dřívější akce v Brně či Ostravě, v Interhotelu Zlín bylo pořád vidět, že přijela parlamentní strana. S jistými specifiky, mezi které patří obchod s konopným zbožím, velký dětský koutek a aspoň dvě taneční party do dvou hodin ráno. Oproti poslednímu fóru, které se konalo teprve před třemi měsíci po rezignaci předsedy Ivana Bartoše, si pak aspoň lze udělat představu o tom, čím se chce strana pokusit o restart.

„Když to člověk srovná s listopadovým fórem, kde pomalu nefungoval zvuk a byly vidět některé jiné známky úpadku, tak teď je to velký posun nahoru,“ zmínil bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík nedávnou akci, na které si sice Piráti zvolili nového předsedu Hřiba, ten je však tehdy ani nechtěl vést do voleb. A celkově pak mezi Piráty panovala taková nejistota, že jim sobotní dojezd přišel vhod.

Hřibovo sebevědomí

I ve Zlíně bylo během kuloárních debat hlavně ze začátku zřejmé, že Piráti mají obavy, aby se strana udržela ve sněmovně. Když ale viděli, s jakou jistotou Hřib porazil vyzývatelku o post volební jedničky, senátorku Adélu Šípovou, a pak mluvil o tom, že strana už zastavila pokles volebních preferencí a chce posílit, byla to patrná vzpruha. Následovaná několik minut trvajícím potleskem.

Sympatie si Hřib získal i tím, když dotáhl Bartošovu legrácku – dárek v podobě symbolického štítu proti dezinformacím. Poskytoval s ním rozhovory a obcházel tři patra Interhotelu do chvíle, než si s ním udělal selfie každý, kdo o to měl aspoň trochu zájem. Oproti poslednímu fóru pak vše šlo podle programu. S heslem akce „Piráti zpět v plné síle“, které bylo na každém rohu, sice mnozí polemizovali. „Ale aspoň si zase věříme,“ říkali. Od Hřiba čekali, že jim dodá sebevědomí a ukáže, jak se lépe navenek prodat – obojí začalo slibně.

Drzost jako zamlada

Piráti mluví o potřebě návratu ke kořenům – jako byla úspěšná sněmovní kampaň z roku 2017 s heslem „Pusťte nás na ně“. Jak se ale tvářit drze a antisystémově, když mezitím byli tři roky ve vládě, kde – jak přiznává Bartoš – „měli být tvrdší“? Hřib to naznačil, když během fóra opakovaně zdůrazňoval, že za stranou „nestojí žádný oligarcha“ a „nemusí skákat tak, jak pískají lobbisti a zákulisní hráči“. Hřiba si Piráti zvolili i proto, že nemá problém vystupovat drze, ať proti němu sedí kdokoli. „Zdeněk se ale musí hlídat, aby to pořád byla ta jeho zdravá drzost a nepůsobil jako egoman,“ říká jeden z členů Pirátů. Například ODS na pražském magistrátu jeho vystupování dráždí od prvních chvil, kdy ho Piráti jako neznámého politika postavili jako kandidáta na primátora. A co pro ODS je „arogance“, Bartoš nazývá „ironií“.

„Vidlák“ a Pražák zároveň

Piráti podle informací HN před volbou Hřiba řešili, jak se popasovat s tím, že je vnímám jako čistě pražský politik. Hřib se přitom narodil ve Slavičíně a vyrůstal ve Zlíně – díky čemuž si, opět z ODS, vysloužil nálepku „vidlák ze Slavičína“. Na celostátním fóru dával najevo, že je doma. Dorazil ve slavičínském kroji, odpoledne pak novináře a členy strany vzal na hodinovou procházku po Zlíně. V kampani si věří, že nabídne to nejlepší „z obou světů“.

Tahák pro mladé: bydlení

Mladé voliče, o které Piráti přišli hlavně tím, že za 15 let sami zestárli, chtějí v kampani oslovovat vedle Hřibovy drzosti hlavně tématem bydlení. Doufají, že z něj dokážou udělat nosné téma kampaně. „Je to věc, která významně blokuje rozvoj naší země. V momentě, kdy firmy rozmýšlejí, kam půjdou, tak se dívají i na to, jak se jim podaří přitáhnout nějaké talenty, které musí mít kde bydlet,“ popisuje Hřib. Piráti přitom tři roky vedli ministerstvo pro místní rozvoj, z něhož premiér Petr Fiala z ODS odvolal Ivana Bartoše, a to právě kvůli tématu souvisejícímu s bydlením – nezvládnuté digitalizaci stavebního řízení.

„Ale neměli jsme ani ministerstvo práce, ani ministerstvo financí. Takže je to primárně koalice Spolu, která nenaplnila očekávání a spousta jejich voličů je objektivně zklamaných,“ věří si opět Hřib.

Ekonomická vize s odborníky

Piráti se pak nově chtějí prezentovat jako středová strana, která vedle lehčích témat má také ambice sestavit propracovanou ekonomickou vizi pro budoucnost Česka. Tu by neměli sestavovat jen politici, ale také odborníci z praxe – na fóru jako host vystoupil třeba CEO české společnosti Y Soft Václav Muchna. Změna by se mohla propsat i do názvu strany, který podle Hřiba může znít „Piráti a odborníci“.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist