Dalších nejméně šest měsíců bude muset strávit ve vězení šéf zkrachovalé Key Investments Daniel Brzkovský. Odpykává si pětiletý trest za to, že klienty investiční společnosti připravil o více než půl miliardy korun. Právě s ohledem na škodu žádal o podmínečné propuštění po dvou třetinách trestu, a to s argumentací, že na svobodě ji bude moct více splácet. Ani napotřetí ale neuspěl. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík neuvěřil, že jeho snaha je upřímná a že se dostatečně napravil.

Firma, která slibovala výhodné zhodnocení uložených peněz, nakonec investorům zůstala dlužna 850 milionů korun. O stamiliony přitom přišla zejména řada velkých radnic ovládaných tehdy ODS. Brzkovský za svěřené peníze vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které se následně ukázaly jako bezcenné.

Firma ale současně umožnila některým prominentním lidem skrýt majetek, či jej naopak „zázračně“ zhodnotit. Příklad? Bývalý premiér Stanislav Gross s její pomocí před šestnácti lety zbohatl, když mu Key Investments podle jeho slov půjčila peníze – údajně 13 milionů korun – na nákup akcií Moravia Energo, které vzápětí prodal se ziskem 80 milionů korun. V roce 2008 pak firma pomohla pozdějšímu ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi „odklonit“ 16 milionů před manželkou, se kterou se rozváděl.

Kdo stál v pozadí  Key Investments, se nikdy neprokázalo, jako hlavní viník byl odsouzen právě Brzkovský. Na jeho jméno jsou nyní exekuce ve výši 432 milionů korun. Z této sumy za tři a půl roku ve vězení splatil pouhých 167 tisíc.

Kromě Brzkovského si čtyřletý trest vězení vyslechla i jeho spolupracovnice a další členka představenstva Klára Fenstererová. Ta už je na svobodě. Za svěřené peníze kupovali například cenné papíry společností Spolchemie či Via Chem, za nimiž stál stíhaný podnikatel Petr Sisák.

Brzkovský nyní sliboval, že díky propuštění bude moci splácet podstatně více než čtyři tisíce měsíčně, jež se mu strhávají z jeho práce ve vězení. „Můj pobyt ve věznici již nikomu neprospívá. Represivní funkce byla naplněna, jsem připraven splácet škodu a po svém propuštění splátky poměrně výrazně navýšit,“ argumentoval u soudu.

Domluvil si prý i zaměstnání: pracovat chtěl ve firmě své družky a domluvenou práci doložil i jejím prohlášením. Nástupní plat měl mít 24 tisíc korun a z toho šest tisíc mělo měsíčně chodit věřitelům. Tímto tempem by přitom ke splacení potřeboval šest tisíc let.

Před soudem se kál jen částečně, když opakoval, že se necítí být pachatelem úmyslné trestné činnosti. Prý se jen snažil vydělat peníze svým klientům. „Bral jsem to jako agresivní obchodní praktiku, se kterou jsem se setkával i jinde. Nyní vím, že moje činnost byla za hranou zákona,“ řekl.

Soudu předložil i zprávu ředitele věznice, že je bezproblémový vězeň a dostal již devět pochval. Podle státního zástupce Andreje Kebluška je ale řádné chování povinností každého vězně a takové hodnocení nelze přeceňovat.

Keblušek navíc zpochybnil, že se Brzkovský napravil, a potvrzení jeho družky o zaměstnání označil za nevěrohodné. Jak totiž během jednání vyšlo najevo, jeho družka se živí jako řidička Uberu a podnikatelskou činnost, kterou Brzkovský zmiňoval, má už několik let pozastavenou.

„To potvrzení, které předložil i při minulé žádosti o podmínečné propuštění, čpí účelovostí,“ uvedl žalobce. A stejně tak podle něj Brzkovský neprojevil žádnou snahu škodu skutečně splácet. „Dosud zaplatil jen zcela směšnou sumu, která nemůže být brána vážně,“ podotkl s tím, že Brzkovský se ani nesnaží získat lépe placené zaměstnání, aby škodu splatil rychleji.

„Mám sice inženýrský titul z ČVUT, ale z oboru, kterým jsem se nikdy nezabýval,“ reagoval odsouzený manažer s tím, že ve finančnictví, kterým se živil, je zase kvůli odsouzení toxický. „Budu se muset pohybovat v manuálních profesích či jako řidič, tam je ten škraloup přijatelný,“ uvedl s tím, že čeká, že postupně bude vydělávat víc a bude také víc splácet.

Se státním zástupcem ale souhlasil i soudce Rašík. Ani on neuvěřil Brzkovského tvrzení o budoucím zaměstnání u jeho družky, a žádost o jeho podmínečné propuštění proto zamítl.

„Sice doložil, že by pracoval ve firmě své družky, nicméně šetřením soudu bylo zjištěno, že její živnostenská oprávnění zanikla nebo jsou dlouhodobě přerušena,“ konstatoval Rašík. Podle něj Brzkovskému přitížilo i to, že nechtěl soudu sdělit, kde by přesně bydlel. Brzkovský rozhodnutí přijal a vzdal se práva na odvolání. Znovu tak o propuštění  může požádat nejdříve za půl roku.

O problematických investicích do Key Investments se začalo mluvit hlavně po roce 2011, poté co jí své stamiliony svěřilo ke zhodnocení několik měst a pražských městských částí a pak své peníze nemohly získat zpět. Soud vyčíslil, že například Praha 6 přišla o 146 milionů, Praha 10 pak o 128 milionů korun.

Naopak stěžovat si na ni nakonec nemůže Praha 13, která svých 207 milionů na poslední chvíli stáhla zpět. Ještě úplně vyhráno ale nemá, insolvenční správce Key Investments požaduje jejich vrácení jako obohacení na úkor ostatních věřitelů – peníze totiž získala už v době, kdy firma krachovala a nikdo jiný své investice nedostal zpět.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist