Vizualizace domů se až donedávna rodila výhradně pod rukama zkušených architektů. Měli na to speciální softwarové nástroje, například 3D modelovací programy a renderingové enginy, s jejichž pomocí po několika týdnech vytvořili fotorealistický obraz budoucího domu, čtvrti nebo interiéru.
V posledních letech ale s tvorbou návrhů pomáhá umělá inteligence. Architektonická studia stále častěji používají pokročilé AI nástroje, které při tvorbě vizualizací pracují často efektivněji, přesněji a hlavně jejich tvůrci nemusí mít kdovíjaké technické znalosti.
Zatím však nedokáže dům sama vymyslet, tedy navrhnout jeho podobu se všemi detaily tak jako architekt. „Umělá inteligence zatím nedovede vytvořit návrh 3D prostoru. Dnes neexistuje program na bázi AI, který by uměl navrhnout celý dům. Ale podotýkám, že to je jen zatím,“ říká Dan Merta, hlavní architekt a spoluzakladatel pražského MA Studia, které při tvorbě svých návrhů staveb AI také používá.
AI navrhne městskou čtvrť
V architektuře jsou dnes běžně využívány programy, které po zadání parametrů dokážou vytvořit 2D model jednodušších staveb, například hal nebo větších stavebních celků. Navrhnou třeba půdorysy jednotlivých objektů. Do jiného typu programu zase člověk napíše prompt, tedy požadavek, a on vygeneruje 2D obrázek domu, výkres, který se dá opět pomocí navazujících promptů zdokonalovat. „To se dnes hodně používá, když chcete zobrazit svou vizi, prvotní návrh stavby. Pak ale výkres někdo musí vzít a navrhnout stavbu ve 3D,“ vysvětluje Merta.
AI pomáhá vytvářet návrhy domů. Musí se na ni ale dohlížet



Umělá inteligence také dokáže navrhovat větší urbanistické celky, třeba ulice, náměstí či logistické parky, které už umí zobrazit ve 3D, například v podobě kvádrů. U těchto jednodušších návrhů pracuje i s takovými parametry, jako je reálný sklon terénu, svit slunce nebo povětrnostní vlivy. „Zatím však takto nedokáže navrhnout tak detailní objekt, jako je rodinný dům. AI se ale velmi rychle vyvíjí a je jen otázka času, kdy se naučí i to,“ předpokládá Merta. Problém je, že AI modely se trénují na velkém množství dat, ovšem návrhy staveb jsou chráněné autorskými právy a architekti je jen tak pro výuku umělé inteligence neposkytují. Ve světě však již existují firmy, které se zabývají pouze trénováním AI modelů v architektuře. Vlastní tisíce obrázků staveb a cvičí na nich umělou inteligenci k tomu, aby dokázala navrhovat design domů sama.
AI vylepšuje základní návrh architekta
MA studio, respektive jeho start‑up Rendero, vyvíjí vlastní stejnojmennou AI aplikaci pro architekty. Následuje jako další krok poté, co živý architekt vytvořil základní šedý model stavby. Člověk do aplikace zadá příkaz – například že chce, aby čelní zeď byla tvořená z klasických cihel – a AI pomůže z šedého návrhu udělat fotorealistickou vizualizaci domu s cihlovou zdí. Výsledek vypadá téměř dokonale, jako fotografie stavby, která ovšem ještě nestojí. V takovém virtuálním domě je možné udělat i VR prohlídku.
„Takzvaný AI rendering dokáže přímo ze skici architekta nebo z 3D modelu vytvořit realistický model domu nebo třeba i koupelny během několika sekund. Díky použití strojového učení a neuronových sítí automatizuje a optimalizuje výpočty tak, že výsledné vizualizace jsou rychlé, realistické a mají minimální nároky na hardware. Díky cloudovým řešením je nyní možné tyto nástroje používat přímo v internetovém prohlížeči, takže není potřeba instalovat složitý software,“ říká Merta. Zajímavostí je, že aplikace Rendero je v její beta verzi k dispozici veřejnosti zdarma a pracuje i se skicami vytvořenými rukou. Pochopí je, načte a udělá z nich realistické vizualizace. Tuto aplikaci již používají developeři, interiéroví designéři, ale také třeba návrháři nábytku.
AI ušetří 80 procent času
V MA Studiu nedávno spočítali, že když vizualizace pomáhá tvořit AI, dokáže uspořit až 80 procent času. „Ručně vizualizaci rodinného domu dělá jeden člověk dva týdny, s AI ji má hotovou v řádu pár dnů,“ vypočítává Merta. A navíc je to levnější, protože není potřeba najímat specialisty na tvorbu vizualizací.
Stáhněte si přílohu v PDF
Architekti používají software s AI i na navrhování celých urbanistických území o rozloze několika kilometrů čtverečních. AI za ně dokáže například vygenerovat hustotu a výšku budov. „Velmi to usnadňuje práci, takže pak máte čas vytvořit více variant urbanistického návrhu a vybrat nejlepší řešení,“ podotýká Merta. Na otázku, jestli jednou AI nesebere architektům práci, ale zamítavě kroutí hlavou. „Úloha architekta spočívá v tom, že musí chápat, co klient chce a potřebuje, a musí umět vybrat tu správnou cestu. A tohle umělá inteligence jen tak nezvládne,“ je přesvědčen zakladatel MA Studia.
AI nedokáže pracovat zcela samostatně. Má totiž sklony vymýšlet si nesmysly, vytváří zkomolené tvary, nevykreslí například správně texturu povrchu domu či začlení nevhodnou vegetaci či nelogický odlesk na skle. „Celkově bych řekl, že umělá inteligence nenavrhuje domy, ale je spíše takovým pomocníkem. Architekt nemusí dělat mnohé nepříjemné, repetitivní práce, jako je klikání a tahání čar, a může se soustředit na navrhování a vytváření více konceptů,“ shrnuje Merta.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.
AI pomáhá vytvářet návrhy domů. Musí se na ni ale dohlížet



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist