Izraelský kabinet chce na palestinském Západním břehu oficiálně zřídit dvaadvacet nových židovských osad. Uzná některé nadivoko zřízené a povolí vystavět nové. Jde o největší osadnický vpád na palestinské území za desetiletí. Ministři židovského státu se ani neobtěžují verbálně kličkovat, na reakcích ze zahraničí jim (s výjimkou USA) nezáleží. Proosadnické rozhodnutí prý vychází „z našeho historického práva v zemi izraelské“, uvedl ministr obrany Jisrael Kac. Ba co více, podle něj jde o „strategický krok bránící vzniku palestinského státu, jenž by ohrožoval Izrael“. Pro úplnost: židovské osady jsou z hlediska mezinárodního práva ilegální.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou plány izraelského kabinetu na expanzi židovských osad?
- Jak na ně reaguje zahraničí?
- Má americká politika vliv na izraelskou osadnickou strategii?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









