Izraelský kabinet chce na palestinském Západním břehu oficiálně zřídit dvaadvacet nových židovských osad. Uzná některé nadivoko zřízené a povolí vystavět nové. Jde o největší osadnický vpád na palestinské území za desetiletí. Ministři židovského státu se ani neobtěžují verbálně kličkovat, na reakcích ze zahraničí jim (s výjimkou USA) nezáleží. Proosadnické rozhodnutí prý vychází „z našeho historického práva v zemi izraelské“, uvedl ministr obrany Jisrael Kac. Ba co více, podle něj jde o „strategický krok bránící vzniku palestinského státu, jenž by ohrožoval Izrael“. Pro úplnost: židovské osady jsou z hlediska mezinárodního práva ilegální.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou plány izraelského kabinetu na expanzi židovských osad?
  • Jak na ně reaguje zahraničí?
  • Má americká politika vliv na izraelskou osadnickou strategii?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.