Nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje kávové plantáže v panamském Boquete. Cenu transakce se obě smluvní strany rozhodly nezveřejňovat. „Chceme znát původ našich kávových odrůd, prostředí i lidi, kteří za ní stojí. I proto jsme se už loni stali spoluvlastníky plantáží v Kolumbii. Nestačí nám ale jen kvalitní zrno. Chceme být součástí celého příběhu od semínka až po produkt, a proto investujeme do vlastní farmy v Panamě,“ uvedl jeden ze spolumajitelů a generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.
Kofola uvedla, že Boquete je nejstarší a nejznámější kávovou oblastí v Panamě. „Naše nově získaná farma Taylor Papa Lalo Coffee S. A. o rozloze 45 hektarů se nachází v panamské oblasti Boquete, v nadmořské výšce 1300–1700 metrů. Region leží na úpatí vyhaslé sopky Barú a díky kombinaci vulkanické půdy, severního větru a mikroklimatu umožňuje pomalé zrání kávových třešní – klíčové pro vznik komplexní chutě,“ uvedl Martin Mateáš, generální ředitel Lerosu, pod který ve skupině Kofola spadá byznys s bylinkami, čaji a kávou.
Na farmě se pěstují odrůdy jako Geisha, Caturra, Typica nebo Red Bourbon. „Roční produkce se pohybuje okolo 40 tun zelené kávy. Na farmě je podle Mateáše „práce nad hlavu“, její výhodou je, že má jako jedna z mála infrastrukturu a technologii na zpracování zelené kávy, což není v regionu samozřejmostí. „Díky tomu můžeme mít celý proces od pěstování přes zpracování až po balení kávy zcela pod kontrolou,“ uvedl.
Kofola rozvíjí ve svém portfoliu kávové značky Café Reserva a Trepallini. Ze zelené kávy chce vytvářet produkty ve vlastní pražírně, kterou připravuje v jihomoravské Strážnici. „Už dnes dodáváme zelenou kávu malým pražírnám, nově ale chceme začít budovat vlastní plně integrovaný kávový kanál – s jasnou vizí a přidanou hodnotou,“ uvedl Mateáš.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist