Česká železnice zřejmě zažije druhý pokus o rozjezd vlaků na vodíkový pohon. Zatímco ten první s dvoudílnou jednotkou od Alstomu zatím přinesl jen předváděcí jízdy na jaře 2022, teď se o skutečné prodeje bude pokoušet švýcarský Stadler s motorákem RS Zero, který slibuje lepší přizpůsobení potřebám středoevropských železnic. Veřejnosti ho ukázal ve středu na železničním veletrhu v Ostravě.
Pro vodíkový pohon to může být jedna z posledních šancí na větší uplatnění v dopravě. Osobních aut na vodík jsou v Česku jen nižší desítky a i v městské hromadné dopravě jde u autobusů spíš jen o ojedinělé pokusy.
Co se dočtete dál
- V čem má tento pokus větší šanci.
- A jaké vyhlídky mu dávají dopravci.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









