Měla to být vlajková loď, to nejlepší z nejlepšího této vlády. Úplně nová stavební legislativa měla zkrátit povolovací procesy, zjednodušit výstavbu a současně měla dát víc prostoru obcím a městům, developerům i zájemcům o koupi nemovitostí. Fakticky měla vyřešit problém s dostupností bydlení – stavět se mělo hned, jednoduše a levně.
Znělo to jako pohádka, kterou to nakonec také je.
Návrh novely stavebního zákona vláda vytáhla z „šuplíku“ hotový a pomocí poslaneckého návrhu jej chtěla prohnat sněmovnou tak, aby začal platit v polovině roku. Ve chvíli, kdy se stala novela dostatečně známá, ovšem přišlo zděšení. Novela nezapracovala připomínky odborníků, ve zrychleném řízení se nová legislativa snaží snížit technické požadavky na stavby, oslabit roli územního plánování a v podstatě vyloučit veřejnost. Odborníci varují, že novela vychyluje celý systém tak, aby byl prospěšný především pro velké hráče na trhu, a vytýkají, že ohrožuje památky i přírodu.
Co se dočtete dál
- Co slibovala velká novela stavebního zákona?
- Co znamená odklad?
- Kde je největší problém stavebního řízení?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








