Svět zažívá energetický šok, vysoké ceny ropy se už promítají do nákladů v řadě oborů, vlády dělají mimořádná opatření, na trzích vládne chaos a i centrální banky se připravují na utažení měnové politiky. Nebo už první krok udělaly. Neplatí to ovšem o České národní bance (ČNB), ta si je velmi jistá, že současná výše její základní sazby, která je už víc než rok na 3,5 procenta, byla adekvátní před přiškrcením ropné tepny vedoucí Hormuzským průlivem a k udržení inflace na žádoucí úrovni je optimální i nyní.
Co se dočtete dál
- Na co sedmička radních změnila od posledního jednání názor?
- Proč guvernér a jeho šest kolegů ani tentokrát nemíní doporučením měnové sekce naslouchat?
- Co je ochoten šéf ČNB říct na vládní záměr prorazit si cestu k pořádnému utrácení.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









