Vysoké školy se ve středu seznámily s ministerským návrhem na proměnu jejich fungování. Měnit se má například volba rektora – vybírat by ho měla nová nezávislá univerzitní rada, nikoli akademické senáty jako nyní. Výběrové řízení na vedoucí posty na univerzitě by pak mělo být otevřené i kandidátům ze zahraničí. Jinak má fungovat i financování škol nebo praxe v udělování titulů. Ministerstvo tak chce fungování vysokých škol více přiblížit moderní praxi západních zemí. HN získaly podklad k jednání s podrobnostmi o plánovaných reformních krocích ministerstva.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik členů má mít univerzitní rada a kdo a podle čeho je bude vybírat.
  • Jak se promění pravomoci klíčových orgánů univerzit a co dalšího se má měnit.
  • Jak na plánované kroky ministerstva reagují zástupci univerzity.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se