Nechci mít dítě v současném světě, bojím se, že se o něj nebudu umět postarat, bojím se, že to nezvládnu, lidí je dost a já další na svět přivádět nebudu. Odpovědi mladých lidí ve věku 20 až 25 let na otázku, zda chtějí, respektive proč nechtějí mít děti, jsou různorodé. Skutečně jen málokdy zazní konkrétní odpověď typu nemám byt, nemám peníze, případně chci se soustředit na kariéru a dítě by mi překáželo.
Mladá generace není sobecká v tom smyslu, v jakém jí to přičítají její rodiče a prarodiče, kteří s oblibou ve svých stometrových bytech vzpomínají na to, jak to měli těžké, jak si nabrali dvacet brigád a ještě k tomu zvládli vystudovat a trhnout světový rekord v čemkoliv. Naopak, mladí jsou – samozřejmě ne všichni, ale podstatná část určitě – daleko zodpovědnější než jejich předkové. A o dětech přemýšlí jinak než jako o nosiči genetické informace, který je bude časem živit, protože mu přece „obětovali“ všechno.
Co se dočtete dál
- Proč mladí nechtějí mít děti?
- Jak na to reaguje prorodinná politika?
- Co se dá očekávat v dalších letech?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








