Zeman sklízí kritiku za odhady výnosů z prodeje státních firem

Odpovědná ministerstva o premiérových privatizačních plánech kalkulujících s příjmem 500 mld. korun nic nevědí. Zeman se hodlá obrátit přímo na poslance.
Praha (ska, foj)
Nejnovější odhad premiéra Miloše Zemana, že z privatizace zbývajících státních podílů a dalších státních podniků lze vytěžit dvaapůlkrát více, než se čekalo, budí v odborných kruzích nesouhlas. "Je to nesmysl," reagoval včera Michal Tošovský (ODS), člen prezidia Fondu národního majetku, s poukazem na to, že hodnota státních podílů v portfoliu FNM se pohybuje na úrovni 200 miliard a reálná šance na změnu není v dosahu. "Jde o nadsazené číslo a vláda nebude mít čas, aby se k němu přiblížila," rovněž soudí exministr financí a člen rozpočtového výboru Ivan Pilip (US).
Zeman však včera HN potvrdil, že na svém odhadu pětisetmiliardového výnosu z privatizace nadále trvá. "Výnos roste s cenami akcií a ty se výrazně zvyšují. Dalším faktorem zvětšujícího se privatizačního rozdílu je prémie za prodej majoritního balíku, která se zpravidla pohybuje mezi 30 až 50 procenty," sdělil premiér.
Premiér tento týden zmínil možnost rozšířit seznam privatizovaných podniků a jako příklad uvedl Transgas. Jména dalších potenciálních firem určených na prodej však včera odmítl upřesnit. "O našich privatizačních záměrech budeme informovat hospodářský výbor sněmovny, v němž jsou představitelé všech parlamentních stran," uvedl pro náš list Zeman. Premiérův záměr mezitím podnítil k větší aktivitě ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Ten požaduje, aby se k širší privatizaci vyjádřily i další politické strany. "Při řešení tak závažných ekonomických problémů, které budou mít sociální dopady, se neobejdeme bez znalostí jiných politických subjektů," uvedl Grégr. Reagoval tak na Zemanův návrh prodat 33 procent akcií Transgasu, který MPO přijalo se značnou nevolí.
Ani Ministerstvo financí zatím o nejnovějších privatizačních plánech premiéra neví. Mluvčí MF Libor Vacek potvrdil, že resort revizi privatizačního seznamu neprováděl. Nej-aktuálnější materiál tohoto druhu měla vláda na programu 22. prosince 1999 a Transgas ani žádný jiný státní podnik v něm nefiguroval. "Donedávna jasné představy o privatizaci Transgasu neexistovaly, teď to vypadá, že by k tomu mohlo dojít dříve, zřejmě i v důsledku opoziční smlouvy," reagoval Vacek v nepřítomnosti ministra Pavla Mertlíka, který je tento týden na dovolené.
Premiérův výrok, který pronesl na pondělním Žofínském fóru, zaskočil i představitele institucí, které privatizaci provádějí. "Fond národního majetku žádné přehodnocení privatizačních výnosů nedělal, náš odhad se pohybuje stále na 200 miliardách korun," uvedl místo-předseda FNM Jiří Havel. Prognóza FNM vychází z účetní hodnoty podílů, přičemž se do ní promítá i skutečnost, že některé akcie budou muset být prodány se ztrátou. Takový osud podle odborníků stihne patrně prodej oceláren, záporný privatizační výnos se čeká i u Komerční banky. "V jakýchkoliv odhadech se držíme spíše při zemi, i když vyšší výnosy bychom chtěli. Splnit úkol na dvě stě procent ale neumíme," dodal Havel.
Největší privatizační příjmy očekávají odborníci z prodeje Telecomu a Českých radiokomunikací, ale Zemanovu vizi, že za Telecom lze získat 180 miliard a za radiokomunikace asi 40 miliard korun, považují za nereálnou. U Telecomu se prognózy pohybují od 70 do 130 miliard.
Zeman do 500 miliard z předpokládaných výnosů začlenil i peníze, které stát získá v případě privatizace celého sektoru energetiky s výjimkou elektrárenské ČEZ. I v tomto případě ovšem odborníci poukazují na neexistenci reálných údajů, ze kterých by premiér čerpal. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s resortem financí sice musí do konce letošního dubna předložit vládě plán privatizace energetiky, požadovaný dokument však zatím není vypracován. "V současné době existuje několik variant scénáře privatizace, které projednávají zástupci MF a MPO společně se svými poradci," řekl šéf odboru privatizace Ministerstva financí Igor Fojtík. Podle něj ucelený materiál s konkrétními údaji zatím neexistuje.
"Přání otcem myšlenky," reagoval na Zemanovo prohlášení o předpokládaných výnosech z privatizace šéf senátorského výboru ODS Mirek Topolánek. "Byl bych opravdu rád, kdyby stát získal z privatizace 500 miliard korun, ale nepovažuji takový odhad za reálný," tvrdí. Topolánek upozornil na skutečnost, že jen hodnota elektro-energetických a plynárenských distribučních společností každým rokem klesá.