C. G. Jung: Představy spásy v alchymii
hn na víkend, 24. 11. 2000
Šestým svazkem pokračuje vydávání Výboru z díla proslulého švýcarského psychologa a zakladatele "hlubinné psychologie" C. G. Junga. Tento svazek přináší druhou část jednoho ze základních Jungových děl, které dalekosáhle ovlivnilo i řadu příbuzných humanitních oborů - Psychologie a alchymie. Tento rozsáhlý spis poprvé vyšel v roce 1944 a od té doby doznal řadu dalších vydání a překladů do jiných jazyků.
Jung se s alchymistickými texty seznámil ve třicátých letech díky své žačce, klasické filoložce Marii Louise von Franz, která mu zprostředkovala a pomáhala překládat některé latinské tištěné sbírky středověkých alchymistických traktátů z 16. století. Jejich společným dílem z padesátých let byl dvousvazkový spis Mysterium coniunctionis, v němž Jungův psychologický výklad alchymie vrcholil.
Setkání s alchymií sehrálo významnou roli ve vývoji Jungova díla a zároveň se jeho výklad psychologických aspektů alchymie stal klíčovým zvratem v moderním chápání této hermetické nauky. V bohatě symbolických popisech alchymistických prací a postupů Velkého Díla nalezl Jung přesnou analogii své teorie individuace, tedy procesu postupného dozrávání lidské psychiky prostřednict-vím sjednocování jejích protikladů, představovaných vrstvou vědomí a vrstvou nevědomí,v níž se skrývají kolektivně sdílené a zkušeností lidského rodu determinované archetypy. Alchymistická symbolika, velice bohatá na obrazy spojování maskulinních a femininních figur a ústící v symbolice hermafrodita, nemohla Jungovi neposkytnout ten nejbohatší materiál k jeho úvahám; na druhé straně Jung upozornil na důležitý psychologický rozměr alchymie, jenž dříve historikům vědy povětšinou unikal.
Na alchymii Junga zaujala především její křesťanská, tedy západoevropská interpretacei, která tvoří nejen součást dějin vědy, ale představuje i významnou kapitolu v dějinách náboženství. Utrpení Ježíše Krista bylo v alchymistické literatuře srovnáváno s proměnami zpracovávaných látek v mimořádně koncízních analogiích, pročež tvoří kapitola věnovaná paralele Lapis-Kristus podstatnou část knihy. Z tohoto důvodu je Jungovo dílo věnované alchymii i významným příspěvkem z dějinám evropské mystiky.
C. G. Jung: Výbor z díla. Svazek VI., Představy spásy v alchymii. Nakladatelství Tomáše Janečka, Brno 2000. Z německého originálu přeložil Petr Patočka. Váz., stran 371, cena neuvedena.
(ip)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist