O přetahování a přeplácení hráčů nebyla v létě v našem fotbale nouze

Milióny v přestupových škatulatech

Fotbalová Gambrinus liga má za sebou už druhé dějství, ale v živé paměti fanoušků jsou stále letní přestupové rošády, přeplácení a přetahování o posily. A že letos nebyla o změny nouze, svědčí fakt, že do pohybu po pomyslné šachovnici se zapojili i renomovaní manažeři.
(MICH)
Ze Sparty zpět do žižkovské Viktorky zamířil manažer Ivan Horník, jehož ani tak nemrzí fakt, že jej vystřídal jablonecký "šíbr" Miroslav Pelta, jako skutečnost, že nestačil dotáhnout do konce přestup Martina Frýdka na Letnou. "Všechno bylo na dobré cestě, ale pak mne odvolali z funkce a Martin šel do Teplic. Povedl se mi naopak přestup Labanta do Sparty, to jsem stihl, ale za cenu hazardu s vlastními penězi," popisuje zkušený manažer situaci, kdy o Labanta měl zájem bratislavský Slovan a o prodloužení smlouvy stála i Slavia, jenže váhala. "Ve Spartě v té době nebyly peníze, čekali jsme na příchod nového majitele, a tak jsem vzal vlastní peníze a před Labanta a jeho manažera je položil. To zabralo a on šel na Letnou," pochvaluje si nestandardní postup Ivan Horník. Kolik tato částka za podpis činila, pochopitelně neprozradí, ale 3 milióny, které putovaly do pokladny Slavie, nejsou tajemstvím.
Nákupní horečka se rozpoutala v Teplicích, mužstvu, které se v předkole Ligy mistrů utká s Dortmundem. Severočeši zbrojili díky spokojeným a zapáleným mecenášům, mezi nimiž dominuje sklářský gigant Glaverebel Czech s ročním obratem ve výši 5,3 miliardy korun. Na hráčské nákupy proto letos v Teplicích vyhradili částku 20 miliónů korun. Jisté je, že už účast v předkole prestižní soutěže znamená jistý zisk, a tak není při stavbě kádru potřeba šetřit. Martin Frýdek přišel Na Stínadla po rozpačité německé anabázi za 13 miliónů korun, které putovaly do Leverkusenu.
Teplický manažer Hrdlička si pak brousil zuby i na ostravského záložníka Sionka, jenže dvacet miliónů na Bazaly posílat nechtěl a natruc přemrštěné ceně nakonec získal za 8,5 miliónu korun brněnského Kolomazníka, přičemž nadějně se jeví i exkarvinský útočník Sourada.
Pozadu pochopitelně nezůstala ani pražská "S". Své kvality ukázal Miroslav Pelta, jenž na Letnou přivedl ostravské duo Sionko, Bolf za poloviční částku, než požadoval Baník. "Chtěli za oba čtyřicet, ale uvažujme v reálných částkách, jež jsou kluby schopné akceptovat. Ekonomická situace v zemi není na bůhvíjaké úrovni, a tak těžko bude fotbal výjimkou, když je závislý na možnostech svých partnerů, pro něž je současný stav našeho hospodářství alfou a omegou. Baník byl v obtížné pozici a my jsme byli schopni složit dvacet miliónů za oba hned při podpisu smlouvy. Jindy se podobné transakce realizují splátkovým kalendářem," upozorňuje Miroslav Pelta. Je nabíledni, že využil problémů ostravského Baníku, který dlužil hráčům i finančnímu úřadu, ale i takové prostředky jsou dovoleny.
Zřejmě přestupovou bombou byla výměna dresu proslulé sourozenecké dvojice Lukáš a Tomáš Doškovi. Plzeň se neudržela mezi elitou a nedokázala samozřejmě udržet ani oba talentované hráče. Po složitých jednáních nakonec putovali do Edenu. Slavia se tak s údajně třicetimiliónovou investicí do dvou hráčů dostala na pomyslný vrchol českého přestupového léta. Částka však mohla být pravděpodobně ještě o něco nižší, nebýt odchodu slávistického manažera Šeterleho, který má prý podobné kvality jako Horník či Pelta...

Pět nejzajímavějších přestupů

(v korunách, částky nemohly být vzhledem ke klauzulím o utajení ve smlouvách oficiálně ověřeny)
Kdo Odkud Kam Za kolik
1. Lukáš a Tomáš Doškovi Viktoria Plzeň Slavia 30 mil.
2. Libor Sionko, René Bolf Baník Ostrava Sparta 20 mil.
3. Martin Frýdek Bayer Leverkusen Teplice 13
4. Michal Kolomazník Boby Brno Teplice 8,5 mil.
5. Vladimír Labant Slavia Sparta 3 mil.