Josef Lux zemřel v americkém Seattlu na následky zápalu plic

Prezident Václav Havel ocenil osobní i politické vlastnosti velkého politika.
Praha (len)
Komplikace spojené se zápalem plic byly příčinou smrti bývalého lídra KDU-ČSL Josefa Luxe. Zemřel včera v půl páté ráno středoevropského času v nemocnici Freda Hutchinsona v americkém Seattlu, kde se zotavoval z transplantace kostní dřeně. Smrt Josefa Luxe byla podle ošetřujících lékařů relativně klidná a bezbolestná.
Pacienti, kteří podstupují transplantaci kostní dřeně, se před zákrokem podrobují testům, zda nemají v těle virus zápalu plic. U Luxe prý při testech zjištěn nebyl, což podle pracovníků kliniky znamená, že se musel dostat do jeho organismu později odněkud zvenčí. Při tak výrazném utlumení imunity jako v případě transplantace kostní dřeně má pak virová pneumonie velmi těžký průběh a v nadpoloviční většině případů končí smrtí.
Luxovým odchodem ztratila Česká republika podle prezidenta Václava Havla "otevřeného, čestného člověka, který neintrikoval". Havel označil odchod bývalého lídra KDU-ČSL za těžkou ztrátu hlavně pro jeho rodinu, ale také pro český politický život a pro celou zemi. Prezident ocenil i Luxovu ochotu naslouchat druhému a komunikovat. "Během několika let vyrostl ve významného českého politika," uvedl prezident. O zhoršujícím se zdravotním stavu Josefa Luxe se prezident dozvěděl v neděli večer od jeho manželky Věry.
Dodal, že se Luxovi podařilo obnovit ve veřejném životě dobrou tradici křesťanského smýšlení o věcech veřejných. I v době Luxovy nemoci a jeho odchodu z vrcholné politiky s ním byl Havel v kontaktu. Sešel se s ním těsně před jeho odletem na americkou kliniku, kde se Lux koncem září podrobil transplantaci kostní dřeně, a byl v telefonickém spojení s jeho rodinou, která jej do Seattlu doprovázela. "Jsem rád, že jsem se s ním znal, že jsme se postupně mohli spřátelit," uvedl prezident.
Luxovy pozůstatky budou do ČR podle českého konzula v Los Angeles Martina Klučara převezeny do středy.
Odchod významného lidoveckého politika se hluboce dotknul nejenom českých politiků, ale vzbudil pozornost i v zahraničí. Agentury DPA a APA ocenily hlavně Luxovu snahu o vybudování politického středu v době, kdy byla česká společnost výrazně rozdělena na levici a pravici. Svou účast projevili i slovenští politici, a to jak vládních stran, tak i opozičního HZDS. Na Luxovi oceňovali především jeho ochotu najít společné řešení, kterou dával najevo při všech česko-slovenských jednáních.
(Další informace na str. 2 a 6)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist