STATISTICKÉ SIGNÁLY

Vývoj zahraničního obchodu v 1. čtvrtletí


[*] Obrat zboží se proti stejnému období loňska zvýšil o 15,6 procenta

V prvních třech měsících tohoto roku pokračovala tendence postupného narůstání záporného salda obchodní bilance. Změnilo se teritoriální zaměření zahraničního obchodu i komoditní složení dovozu a vývozu. Zvýšil se podíl dovozu strojů a dopravních prostředků a polotovarů při poklesu podílu dovozu různých hotových výrobků a surovin bez paliv a surovin pro potravinářské účely.

Ve vývozu vzrostl podíl strojů a dopravních prostředků a různých hotových výrobků a po-klesl vývoz polotovarů. Dovozní ceny byly nižší než vývozní a vývoj reálné směnné relace byl příznivý.

Celkový obrat zboží v zahraničním obchodě se v 1. čtvrtletí zvýšil ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 15,6 %, v tom dovoz o 17,6 % a vývoz o 13,3 %. Hodnota celkového dovozu dosáhla 175,3 miliardy Kč a byla o 26,3 miliardy Kč vyšší než ve stejném období loňska a celková hodnota vývozu 149 miliard Kč (o 17,5 miliardy Kč více).

Nejvyšší dynamiku výměny zboží v 1. čtvrtletí vykázal zahraniční obchod s ostatními zeměmi s přechodovou a státní ekonomikou (Čína, Kuba, KLDR, Laos, Mongolsko a Vietnam), kde dovoz vzrostl proti stejnému období minulého roku o 52,5 % a vývoz o 59,8 %. Dovoz z rozvojových zemí se zvýšil o 35,1 % při růstu vývozu o 28,7 %. Dovoz ze států s vyspělou tržní ekonomikou vzrostl o 20,9 %, zatímco vývoz do nich pouze o 9,3 %. Růst dovozu z evropských zemí s přechodovou ekonomikou a zemí SNS činil 5,2 % a růst vývozu do tohoto teritoria 18,5 %.

Obchodní bilance skončila pasívem ve výši 26,3 miliardy Kč (v 1. čtvrtletí 1995 pasívem 17,5 mld. Kč). Aktivního salda bylo dosaženo v obchodě s evropskými zeměmi s přechodovou ekonomikou a zeměmi SNS (1,6 mld. Kč) a v obchodě s rozvojovými zeměmi (0,8 mld. Kč). Pasívní saldo se státy s vyspělou tržní ekonomikou dosáhlo 28 miliard Kč.

V obchodě se Slovenskou republikou činil dovoz 17,3 mld. Kč, což bylo o 0,2 mld. Kč méně než ve stejném období 1995 a hodnota vývozu 20,7 mld. Kč, tedy o 2,1 mld. Kč více. Při poklesu dovozu o 1 % se zvýšil vývoz o 11,5 %. Obchodní bilance skončila aktivem 3,4 miliardy Kč.

Z teritoriálního hlediska se na celkovém obratu zahraničního obchodu podílely státy s vyspělou tržní ekonomikou 67,6 % (státy EU 61 % a členské země ESVO 2 %), země s přechodovou ekonomikou a země SNS 26 % (z toho SR 11,7 %), rozvojové země 5,5 % a ostatní země s přechodovou a státní ekonomikou 0,8 %.

Největšími obchodními partnery ČR byly SRN, Slovenská republika, Rakousko, Rusko, Itálie a Polsko. Obchod se sousedními státy tvořil více než 55 % celkového obratu zahraničního obchodu ČR.

Z hlediska jednotlivých skupin zboží se v 1. čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím 1995 zvýšil podíl dovozu strojů a dopravních prostředků o 2 body na 37,5 % celkového dovozu, polotovarů o 0,3 bodu na 20 % a potravin a živých zvířat o 0,2 bodu na 6 %.

Ve vývozu podle skupin zboží vzrostl podíl strojů a dopravních prostředků o 2,9 bodu na 32,2 % celkového vývozu a různých hotových výrobků o 0,9 bodu na 13,2 %. Snížil se podíl vývozu polotovarů o 2,5 bodu na 30 % a chemikálií a příbuzných výrobků o 0,8 bodu na 9,3 %.

V lednu až únoru 1996 vzrostly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku průměrné jednotkové hodnoty dovozu o 5,5 % a průměrné jednotkové hodnoty vývozu o 5,9 %. Směnná relace dosáhla hodnoty 100,4 bodu.

ČSÚ, odbor statistiky cen

a zahraničního obchodu

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist