STATISTICKÉ SIGNÁLY
Vývoj zahraničního obchodu v 1. čtvrtletí
[*] Obrat zboží se proti stejnému období loňska zvýšil o 15,6 procenta
V prvních třech měsících tohoto roku pokračovala tendence postupného narůstání záporného salda obchodní bilance. Změnilo se teritoriální zaměření zahraničního obchodu i komoditní složení dovozu a vývozu. Zvýšil se podíl dovozu strojů a dopravních prostředků a polotovarů při poklesu podílu dovozu různých hotových výrobků a surovin bez paliv a surovin pro potravinářské účely.
Ve vývozu vzrostl podíl strojů a dopravních prostředků a různých hotových výrobků a po-klesl vývoz polotovarů. Dovozní ceny byly nižší než vývozní a vývoj reálné směnné relace byl příznivý.
Celkový obrat zboží v zahraničním obchodě se v 1. čtvrtletí zvýšil ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 15,6 %, v tom dovoz o 17,6 % a vývoz o 13,3 %. Hodnota celkového dovozu dosáhla 175,3 miliardy Kč a byla o 26,3 miliardy Kč vyšší než ve stejném období loňska a celková hodnota vývozu 149 miliard Kč (o 17,5 miliardy Kč více).
Nejvyšší dynamiku výměny zboží v 1. čtvrtletí vykázal zahraniční obchod s ostatními zeměmi s přechodovou a státní ekonomikou (Čína, Kuba, KLDR, Laos, Mongolsko a Vietnam), kde dovoz vzrostl proti stejnému období minulého roku o 52,5 % a vývoz o 59,8 %. Dovoz z rozvojových zemí se zvýšil o 35,1 % při růstu vývozu o 28,7 %. Dovoz ze států s vyspělou tržní ekonomikou vzrostl o 20,9 %, zatímco vývoz do nich pouze o 9,3 %. Růst dovozu z evropských zemí s přechodovou ekonomikou a zemí SNS činil 5,2 % a růst vývozu do tohoto teritoria 18,5 %.
Obchodní bilance skončila pasívem ve výši 26,3 miliardy Kč (v 1. čtvrtletí 1995 pasívem 17,5 mld. Kč). Aktivního salda bylo dosaženo v obchodě s evropskými zeměmi s přechodovou ekonomikou a zeměmi SNS (1,6 mld. Kč) a v obchodě s rozvojovými zeměmi (0,8 mld. Kč). Pasívní saldo se státy s vyspělou tržní ekonomikou dosáhlo 28 miliard Kč.
V obchodě se Slovenskou republikou činil dovoz 17,3 mld. Kč, což bylo o 0,2 mld. Kč méně než ve stejném období 1995 a hodnota vývozu 20,7 mld. Kč, tedy o 2,1 mld. Kč více. Při poklesu dovozu o 1 % se zvýšil vývoz o 11,5 %. Obchodní bilance skončila aktivem 3,4 miliardy Kč.
Z teritoriálního hlediska se na celkovém obratu zahraničního obchodu podílely státy s vyspělou tržní ekonomikou 67,6 % (státy EU 61 % a členské země ESVO 2 %), země s přechodovou ekonomikou a země SNS 26 % (z toho SR 11,7 %), rozvojové země 5,5 % a ostatní země s přechodovou a státní ekonomikou 0,8 %.
Největšími obchodními partnery ČR byly SRN, Slovenská republika, Rakousko, Rusko, Itálie a Polsko. Obchod se sousedními státy tvořil více než 55 % celkového obratu zahraničního obchodu ČR.
Z hlediska jednotlivých skupin zboží se v 1. čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím 1995 zvýšil podíl dovozu strojů a dopravních prostředků o 2 body na 37,5 % celkového dovozu, polotovarů o 0,3 bodu na 20 % a potravin a živých zvířat o 0,2 bodu na 6 %.
Ve vývozu podle skupin zboží vzrostl podíl strojů a dopravních prostředků o 2,9 bodu na 32,2 % celkového vývozu a různých hotových výrobků o 0,9 bodu na 13,2 %. Snížil se podíl vývozu polotovarů o 2,5 bodu na 30 % a chemikálií a příbuzných výrobků o 0,8 bodu na 9,3 %.
V lednu až únoru 1996 vzrostly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku průměrné jednotkové hodnoty dovozu o 5,5 % a průměrné jednotkové hodnoty vývozu o 5,9 %. Směnná relace dosáhla hodnoty 100,4 bodu.
ČSÚ, odbor statistiky cen
a zahraničního obchodu
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist