J. Kalvoda rezignoval na své funkce, neboť neoprávněně užíval titul JUDr.
[*] V ODA se ihned rozhořel boj o post nového předsedy strany
PRAHA (pra/jem) - Místopředseda vlády a šéf ODA Jan Kalvoda se včera vzdal všech svých vládních funkcí. Vedení aliance současně naznačilo, že Kalvoda odejde i z čela strany. Včera večer v Poslanecké sněmovně Kalvoda prohlásil, že není doktorem práv, a přiznal, že neoprávněné užívání titulu JUDr. byla velká chyba. Prezidentovi republiky již zaslal svoji rezignaci na post ministra spravedlnosti a vzdal se poslaneckého mandátu. Konstatoval, že jde o osobní rozhodnutí, které nijak neovlivní politickou linii aliance. V poslanecké lavici by Kalvodu měl nahradit neúspěšný kandidát ze senátorských voleb Oldřich Kužílek.
Podle kuloárových informací se v ODA okamžitě rozhořel spor o následnictví. Proti ministru Vladimíru Dlouhému stojí pravicové křídlo strany, pro které je nepřijatelná jeho komunistická minulost. Jako o dalších kandidátech na post šéfa ODA se hovoří o místopředsedovi sněmovny Karlu Ledvinkovi a poslanci Liboru Kudláčkovi.
Komentovat situaci kolem Kalvodovy rezignace však odmítli všichni funkcionáři ODA. Místopředseda aliance, ministr Vladimír Dlouhý pouze uvedl, že oficiální vyjádření k rozhodnutí Kalvody bude zveřejněno dnes po jednání politické rady této strany. Dlouhý neuvedl, zda bude po očekávané Kalvodově rezignaci na funkci předsedy ODA kandidovat na tuto funkci.
Prezident Václav Havel byl o rezignaci Kalvody informován prostřednictvím přednosty kliniky Pavla Pafka. Jak uvedl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček, rekonvalescenční program prezidentovi nedovoluje, aby odstoupení Kalvody bezprostředně komentoval.
Dopis, v němž mu Kalvoda oficiálně oznámil svou rezignaci, Havel zatím neobdržel. Podle Špačka může ministr odstoupit ze své funkce až poté, co hlava státu přijme jeho rezignaci.
Premiér Václav Klaus předpověděl, že odchod vicepremiéra a předsedy ODA způsobí řadu těžkostí při dalších jednáních vlády, koalice, Parlamentu i Senátu. "Velmi lituji ztráty tohoto kvalitního politika. I když na jedné straně oceňuji jeho krok jako rozhodný a rázný, na druhé straně se mi zdá tak překotný odchod až nadměrně rychlý," řekl Klaus. Kalvodovo rozhodnutí označil za drobný politický otřes. "Naším cílem však je, abychom jej ustáli bez jakéhokoli zakolísání této země," řekl Klaus. Jak dále uvedl, hodlá se proto dnes ráno sejít s předsedou KDU-ČSL Josefem Luxem a reprezentantem ODA, kterého tato strana postaví do svého čela jako náhradu za Kalvodu.
Předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman (ČSSD) se včera odmítl vyjádřit k rozhodnutí Kalvody vzdát se poslaneckého mandátu a rezignovat na funkce místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti. Podle Zemana jde o vnitřní záležitost aliance.
Předseda parlamentní frakce ODS Milan Uhde konstatoval, že rozhodnutí předsedy ODA je jeho osobní záležitostí. Jako jednu z nejvýznamnějších událostí od parlamentních voleb v roce 1990 označil místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal Kalvodovu rezignaci. "Byl jsem tím, co se událo, nesmírně překvapen," řekl Kasal. Uvedl dále, že koalice by se měla dokázat přes tuto záležitost přenést. "Záleží také na panu prezidentovi, protože on může nebo nemusí demisi pana Kalvody přijmout," dodal.
Předseda poslaneckého klubu ODA Ivan Mašek se odmítl k celé záležitosti vyjádřit do dnešního podvečerního zasedání politické rady ODA. Přiznal pouze, že Kalvodovo rozhodnutí je nezvratné. Předseda aliance se podle šéfa poslanců ČSSD Stanislava Grosse zachoval čestně.
Ještě před Kalvodovým prohlášením se poslaneckého mandátu vzdala lidovecká Pavla Jurková. Ta svůj krok odůvodnila tím, že v některých materiálech neoprávněně užívala titulu doktorky práv. "Poslanec musí být schopen nést následky chyb, kterých se kdy dopustil," uvedla Jurková. Ta úspěšně dokončila studium na právnické fakultě Univerzity Karlovy, avšak neabsolvovala rigorózní zkoušku. Na její místo by měl z řad KDU-ČSL nastoupit Vladimír Procházka, ekonom Olomouckého arcibiskupství. Neoprávněné užívání akademických titulů bylo v minulých dnech prokázáno i předsedkyni mandátového a imunitního výboru sněmovny Anně Röschové (ODS), poslankyni Marii Noveské (ČSSD) a poslanci Ondřeji Zeminovi (ODS).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist