OKD koupily třetinu akcií Tepláren Karviná

Ostravská těžební společnost OKD koupila v závěru ledna 34,67 procenta emise veřejně obchodovatelných akcií Tepláren Karviná a získala ve firmě zřejmě rozhodující vliv. V rozmezí několika týdnů tak OKD po předchozím nákupu 34procentního podílu Moravskoslezských tepláren (MST) zopakovaly už druhou kapitálovou investici do teplárenství. MST a karvinské teplárny, které dlouhodobě vytvářejí zisk a do konce roku 1998 mají dokončit více než miliardovou investici do kombinované produkce tepla a elektřiny, mají být pro OKD strategickými partnery. "Cíl obou investic je stejný. Chceme si zajistit dlouhodobou stabilitu dodávek uhlí," komentoval vstup ředitel OKD Ivan Dzida.
Podle vedení dolů by účast v MST a Teplárnách Karviná měla umožnit i přímý vliv na "formování energetické situace na Ostravsku". OKD mají například zájem o podíl na případném vybudování nového energetického zdroje. Do tohoto projektu by přitom měly vedle dolů vstoupit právě karvinské teplárny, MST a Severomoravská energetika. Mimo to byly Teplárny Karviná v posledních letech významným licencovaným dovozcem polského uhlí, jehož konkurence bude podle dřívějšího prohlášení obchodního ředitele OKD Petra Plachého letos pro těžební firmu problémem.
Akcie Tepláren Karviná zřejmě OKD koupily, podobně jako v případě MST, společně s firmou Prosper Trading. I. Dzida sice podrobnosti transakce neupřesnil, ale novým majitelem podílu karvinských tepláren se ve stejném termínu jako doly stala i společnost Prosper International (patřící do okruhu Prosper Tradingu). Ta podle SCP v tuto chvíli drží 21,44 procenta veřejně obchodovatelné emise teplárenské firmy. V MST před časem Prosper Trading nakoupil 17procentní podíl a prezident firmy Stanislav Pros v této souvislosti potvrdil, že Prosper Trading postupoval společně s OKD. Jestli obě společnosti zachovají shodu i po mimořádných valných hromadách, které se v obou severomoravských teplárenských společnostech chystají na tento měsíc, zatím není jasné. K případnému navýšení podílů OKD v teplárnách I. Dzida pro HN pouze uvedl, že asi třetinové balíky akcií jsou momentálně "dostačující". Současně ale nevyloučil, že OKD další akcie MST a Tepláren Karviná skutečně přikoupí. EVA KIJONKOVÁ