Sládkovi republikáni svými projevy blokovali práci Poslanecké sněmovny

[*] M. Sládek byl nakonec zbaven slova, když "nemluvil k věci"
PRAHA (pra) - Republikánská obstrukce zablokovala podstatnou část včerejšího zasedání Poslanecké sněmovny, když zástupci SPR-RSČ po několik hodin protestovali proti policejnímu zásahu a zatčení Sládkova asistenta Lubomíra Votavy na parlamentní půdě. Přednášením projevů a opakovanými vystoupeními předsedy SPR-RSČ Miroslava Sládka - který využil práva hovořit jako předseda klubu k čemukoliv i mimo pořadí - znemožnili projednávat jiné body programu. Po pětihodinové obstrukci předsedající Jan Kasal odebral Sládkovi slovo s vysvětlením, že nemluví "k věci". Šéf republikánů se vzápětí odvolal, sněmovna však jeho stížnost zamítla.
Ministr vnitra Jan Ruml, který o zásahu informoval sněmovnu, zdůraznil, že se policie nedopustila ničeho nezákonného. Podotkl, že "pan Votava se za pomoci svých kolegů z republikánské strany snažil učinit ze soudního zatykače cár papíru". K razantnosti zákroku řekl, že poslanec SPR-RSČ Loukota při prvním neúspěšném pokusu o Votavovo zatčení pohrozil použitím střelné zbraně. Republikáni naopak zákrok ostře odsoudili jako výraz politické perzekuce a jejich šéf Sládek nazval ČR policejním státem. Samotná akce prý byla brutálnější než za "gestapa". Ruml republikánské výroky označil za "paranoické bláboly".
Předseda sněmovny Miloš Zeman vyzval k urychlené přípravě zákona o parlamentní stráži, která by převzala ostrahu Poslanecké sněmovny a Senátu od Policie ČR. Dodal, že takovou normu by neměla připravovat vláda, ale sami poslanci. Zdeněk Jičínský (ČSSD) odsoudil vyhýbání se Votavy soudnímu stíhání, podotkl však, že policejní zákrok neodpovídal nebezpečnosti jeho činu. Sládkův asistent je obviněn z výtržnosti, které se měl dopustit jako pořadatel na republikánské demonstraci k výročí vzniku ČSR.