Omrzliny a oznobeniny mohou pěkně potrápit

* Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, patří popáleniny a omrzliny do jednoho "pytle". Jedná se totiž o termické poškození kůže, které, ač probíhá různě, může mít stejně tragické následky.
(map)
Omrzliny vznikají nejčastěji na akrálních, okrajových, oblastech těla - na nose, ušních boltcích, na bradě, prstech nohou a rukou. Tedy v místech, kde je krevní zásobení relativně horší než v jiných částech těla. Ke vzniku omrzlin jsou náchylnější lidé s postiženým periferním krevním oběhem, kardiovaskulárními nemocemi, podvyživení, vysílení, a také osoby pod vlivem opojení alkoholem.
Klinické příznaky jsou u omrzlin podobné jako u popálenin. Při nejlehčím stupni poškození kůže nejprve zbledne a ztratí citlivost. Pak se dostaví erytém, zarudnutí, spojený s otokem a postižené partie začnou svědit, mravenčit a pálit. Tento stav je snadno zvratný, trvá-li ale působení mrazu déle, může dojít k postižení cév. Při druhém stupni omrznutí se na poškozených místech tvoří puchýře, často s krvavým obsahem. U třetího stupně dochází k odumření zmrazené tkáně. Při postižení hlubších tkání, šlach, vaziva chrupavek, svalů a kostí bývá nezbytná amputace.
"V prevenci omrzlin je nejdůležitější teplé oblečení a vhodné obutí," doporučuje MUDr. Zdeněk Koudelka. "Zimní boty by měly být vždy o něco větší než nohy, aby nedocházelo k otlakům, a neměly by propouštět vlhkost. Vlhkost v botách, rukavicích nebo šatstvu totiž usnadňuje a urychluje promrznutí tkáně. Každý zkušený lyžař vám potvrdí, že je lepší obléknout raději několik tenčích vrstev prádla (i ponožek) než jeden tlustý svetr. Vzduchové vrstvy mezi prádlem mnohem lépe izolují, chrání. V žádném případě to ale neznamená, že třeba dítě před procházkou navlečeme tak, že se sotva pohybuje.
První pomoc spočívá v opatrném, ale rychlém prohřátí organismu. V žádném případě se nedoporučuje dříve oblíbené tření postižených míst sněhem! Promrzlého člověka dáme do teplé místnosti a uvaříme mu horký čaj. U omrzlin prvního stupně zabalíme omrzlou část do hladké teplé roušky (ručníku) a lehce třeme. Při postižení druhého stupně zavoláme odbornou pomoc. Pacienty s omrzlinami II. a III. stupně je nutné hospitalizovat."
Opakovaným nebo dlouhotrvajícím působením vlhkého chladu přibližně kolem 0 st. Celsia mohou vzniknout oznobeniny. Vyskytují se u lidí pracujících například v rybárnách, mrazírnách, v masném průmyslu, častěji u žen než u mužů, postiženy často bývají pubertální dívky, které neustále drží nějaké diety, chodí nalehko, bez šál, rukavic a čepic i ve velmi nepříznivých podmínkách. Nemoc se projevuje červenými jakoby těstovitými flíčky, které při stlačení blednou. Dělají se nejčastěji na rukou, nohou, bércích, nose, uších. Postižené místo svědí, pálí, při přechodu do tepla intenzívně bolí. Prevence oznobenin spočívá v péči o krevní oběh pomocí masáží a cvičení, pomáhá otužování, dostatečná výživa (v zimě raději žádné diety!). Nezbytné je postarat se o vhodné oblečení - teplé a suché rukavice, volnější oděv a boty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist