Kosmická sonda Voyager 1 doletěla nejdále ze všech umělých těles, která kdy lidstvo dokázalo vytvořit
* Po 21 letech pobytu v nehostinných dálavách vesmíru kosmická sonda Voyager 1 dosáhla vzdálenosti 10,3 miliardy kilometrů od Slunce, a stala se tak nejvzdálenějším lidským výtvorem ve vesmíru. Americká sonda tím překonala rekord Pioneeru 10 vypuštěného v březnu 1972, pět let před Voyagerem 1.
(bo)
Voyager je na své dráze rychlejší a pohybuje se jiným směrem než Pioneer 10, první kosmická sonda, která proletěla kolem Marsu a míří mimo sluneční soustavu. Obě sondy a jejich následovníci, Voyager 2 a Pioneer 11, v sedmdesátých a osmdesátých letech pozorovaly vnější planety sluneční soustavy. Zpět na Zemi vyslaly úchvatné fotografie a hodnotné vědecké údaje.
Největší překvapení Voyager 1 způsobil v roce 1980 objevem složité struktury Saturnových prstenců o několika tisících částí. Voyager 2 na cestě sluneční soustavou vyslal tisíce unikátních fotografií Jupiteru (1979), Saturnu (1981) a na počátkem roku 1986 rovněž Uranu.
Cesta signálu k sondě trvá nyní deset hodin
Pioneer 11, vypuštěný v roce 1973, přestal vysílat k Zemi v listopadu 1995, když se vybily jeho jaderné napájecí zdroje. Pioneer 10 by měl utichnout v příštích měsících, zřejmě v červnu. Středisko amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA v kalifornském Mountain View pomocí pravidelně vysílaných signálů kontroluje, zda systémy kosmické sondy Pioneer 10 fungují normálně. Než odpověď vyslaná ze sondy dorazí k pozemskému rádiovému teleskopu, uplyne deset hodin.
Pioneer jako první pronikl pásmem asteroidů mezi planetami Mars a Jupiter a v prosinci 1973 z oběžné dráhy kolem Jupitera potvrdil, že planeta se skládá z plynů a tekutiny.
Vědci se nyní chtějí více dozvědět o hranici, jež odděluje sluneční soustavu od mezihvězdného prostoru. Jakmile Voyager projde touto oblastí, vydá se do rozsáhlého regionu, kde působí sluneční vítr, tedy stálý proud iontů, elektronů a atomů pocházejících ze Slunce, a slabé meziplanetární magnetické pole. Sluneční větrná plazma sehrává v daném regionu dominantní úlohu. Odborníci NASA jsou přesvědčeni, že přístroje Voyageru dokáží působení slunečního větru měřit.
Pozlacené poselství pro mimozemšťany
Vědci počítají s tím, že Voyager dosáhne zajímavé oblasti v roce 2000 nebo 2001, a to ve vzdálenosti asi 12 miliard kilometrů od Slunce. Kosmická sonda bude také studovat působení gravitace na planetární soustavu a hledat důkaz gravitačních vln, jež způsobují poruchy v gravitačních polích nebeských těles.
Sondy Voyager a Pioneer nesou pozlacené aluminiové destičky pro případ, že by se dostaly až k mimozemským civilizacím. Na destičkách je vyryta podoba muže a ženy a nebeská mapa, na níž je zobrazena poloha Země v naší galaxii. Nese tedy svéráznou adresu, která by mimozemšťanům mohla pomoci zjistit, odkud kosmická sonda pochází.
Rekordní americkou sondu Voyager 1 zachycuje kresba s jejím nejpřekvapivějším úlovkem, strukturou planetárních prstenců Saturnu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist