Air Taser - dokáže zneškodnit útočníka i v kabině letadla

Pistole, která chrlí zneškodňující elektrické blesky

* Air Taser je ochromující pistole, která vysíláním zneschopňujících elektrických proudů umožňuje znehybnit během několika vteřin nebezpečného jedince. Vznikla v arizonské společnosti Taser jako reakce na bezpečnostní situaci v letecké dopravě a bezbrannost proti leteckým pirátům.
Na rozdíl od běžné střelné zbraně může být bez rizika pro bezpečnost letu použita v letadle. Trup letadla je totiž srovnatelný s obrovskou nafouklou blánou pod tlakem. I malý otvor v něm má nutně katastrofální následky. Novou ochromující pistoli již používá sedm leteckých společností a byla už vyzkoušena proti teroristům v Evropě.
Air Taser vydává do rozsahu pěti metrů elektrický blesk o výkonu mezi 5,9 a 15 watty, který je podporován zaměřovacím laserem. Podle výrobců je Air Taser nezabíjející zbraní pro neutralizaci útočníka.
Funguje docela prostě. Vystřeluje pomocí náložky stlačeného vzduchu dvě elektrosondy, spojené se zbraní velmi jemnými elektrickými dráty. Rychlost vymrštění elektrosond (160 km/hod.) nedává útočníkovi prakticky žádnou šanci k uniknutí. Sonda pronikne dvěma až třemi vrstvami oděvu včetně kožených a vnikne několik milimetrů pod pokožku zasažené osoby, kde působí na nervový systém. Útočník ztrácí rovnováhu a schopnost koordinovat své pohyby. Když se octne na zemi, nemůže se zvednout.
Elektrosondy vedou proud o intenzitě 300 mikroampér s napětím 5000 voltů, což je výkon 15 wattů.
Proud v domácnosti o napětí 220 nebo 110 voltů vyvolává zabití při napájení 30 nebo 45 ampéry. Síla výboje je značná - 8800 wattů u proudu o napětí 220 voltů při intenzitě 40 ampér, což je téměř stonásobek síly zásahu z Air Taseru.
Charakteristiky proudu z této nové pistole nemají nic společného s proudem v domácnosti. Její elektrické impulsy není třeba vést pomocí velkých výkonů, protože nervový systém je citlivý na účinek velmi slabých proudů. Air Taser funguje s tisíckrát menším výkonem, než jaký je potenciálně nebezpečný pro člověka.
Pokusy na dobrovolnících v jihokalifornském lékařském středisku ukázaly, že Air Taser nezabíjí, a také že nemá dopad na činnost srdce. Dá se dokonce použít na osoby nosící kardiostimulátor a srdci nezpůsobuje poranění. Proud Air Taseru je třicetkrát až stopadesátkrát slabší než proud, který způsobuje srdeční fibrilaci. Přinejmenším to tvrdí floridská Cordis Medical Laboratory.
Ovládání svalů je neurologického charakteru a impulsy působí blokování ovládání pohybů nervy a svaly. Zásah vyvolává pocit závratě a ochrnutí svalů, což osobu destabilizuje. Elektrický proud vyvolává anarchii v součinnosti svalových skupin, což brání řízenému pohybu horních a dolních končetin. Nevyjasněná je dosud účinnost na mozkomíšní systém u nemocných hydrocefalitidou, kde může vyvolat deprogramaci systému určitými proudy.

Stranu s použitím zahraničních pramenů připravili Jaromír Švamberk, Petr Rampír

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist