Poslední týden byl pro čínské akcie jako jízda na horské dráze. Čínská vláda omezila hraní počítačových her, označila herní firmy za „duchovní opium pro teenagery“ a způsobila tak prudký pokles jejich akcií. To se ve středu, kdy Peking oznámil plány pro čtrnáctou pětiletku, změnilo. Masivní fitness program, který se dotkne celé země, povzbudil akcie firem se sportovním vybavením a kompenzuje propad z minulého týdne.

Po neustálých restrikcích a zákazech přichází Peking s lepšími zprávami. Do sportovního průmyslu napumpuje pět bilionu jüanů, což je v přepočtu asi 16,6 bilionu korun, a plánuje vystavět a opravit tisíce sportovišť, fitness center a stadionů volně přístupných veřejnosti. To vše do roku 2025. Další astronomické investice přitom směřují do budování sportovišť pro zimní olympijské hry, které se v hlavním městě Pekingu konají od 4. do 20. února příštího roku.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Li Ťien-ming, zástupce vedoucího Ústředního úřadu pro sport, uvedl, že bude v Číně vytvořena národní platforma pro komunitní sportovní aktivity. „Pro mnoho lidí bydlících ve velkoměstech je velmi obtížné najít místo, kde si mohou zacvičit. Je buď daleko, nebo je příliš drahé,“ uvedl Ťien-ming. Změnit to mají nejen investice do sportovišť, ale i do instruktorů, kteří podle slov Ťien-minga hrají důležitou roli při organizaci sportovních aktivit a cvičení na „vědecké bázi“.

Dalším velkým projektem je budování takzvaných fotbalových měst, těch plánuje Čína vystavět 18 do roku 2025. Města by měla obsahovat minimálně dva profesionální kluby, jedno vzdělávací středisko pro mládež na národní úrovni a několik školicích středisek. Polovina studentů ve městech by se měla věnovat fotbalu a na každých 10 tisíc lidí by mělo existovat alespoň jedno fotbalové hřiště. Čínský úřad pro sport a Čínská fotbalová asociace poskytnou na podporu rozvoje fotbalu každému městu ročně v přepočtu 16,5 až 33 milionů korun.

Součástí čínského fitness programu je i snaha o navýšení počtu lidí, kteří se pravidelně věnují sportu. Cílem je, aby sportovalo nejméně 38,5 procenta čínské populace. Toho chtějí čínští funkcionáři dosáhnout mimo jiné povinným sportováním pro nezletilé. Žáci a studenti budou nuceni věnovat se nejméně hodinu denně sportovním aktivitám. Čína tím chce bojovat proti narůstajícím problémům s obezitou.

Pozitivní zprávy se projevily i na trzích a firmy zaměřené na sport. Akcie Anta Sports Products, firmy se třetím největším obratem na světě mezi firmami se sportovním vybavením, vzrostly od začátku týdne o 4,7 procenta. Její konkurent, společnost Li Ning založená stejnojmennou olympijskou gymnastkou, na hongkongské burze stoupla o 5,7 procenta.

Zprávy z Číny ovlivnily i evropské akcie. Zhruba devítiprocentní nárůst od začátku týdne zaznamenaly akcie firmy Adidas, o pět procent pak posílily akcie Pumy.

Americká banka Jefferies odhaduje, že cíl podpořit sportovní průmysl povede až k devítiprocentnímu meziročnímu růstu celého odvětví. To potvrzuje i analytička banky Goldman Sachs Michelle Changová. „Věříme, že budování nových sofistikovanějších sportovišť a směrnice pro pravidelné sportování zvyšují potenciál celého sportovního odvětví v Číně,“ říká. Analytici Goldman Sachs proto doporučují koupi zmíněných akcií Li Ning a Anta Sports. Jefferies doporučují nakoupit akcie obchodníka se sportovním vybavením Pou Sheng, které za poslední týden stouply o 3,2 procenta.

Čína chce do tělocvičen a na hřiště dostat především děti. Cílem je, aby sportovaly a nevysedávaly do noci u počítačových her. Ty podle Pekingu negativně ovlivňují studijní výsledky dětí a způsobují jejich odcizení vůči společnosti. Hraní videoher přirovnala v úterý prostřednictvím státem vlastněného periodika Economic Information Daily k opiu. Tvrzení rezonovalo i proto, že slova o opiu vnímá čínská společnost obzvlášť citlivě. V 19. století Čína prohrála sérii válek s Velkou Británií a musela strpět dovoz opia do země. Na látce si pak vypěstovaly závislost miliony Číňanů.

Tvrdé prohlášení o „duchovním opiu“ sice nakonec z článku zmizelo, přesto následoval propad akcií herních firem. Gigant Tencent se po restrikcích čínské vlády stále nevzpamatoval a jeho akcie se za poslední měsíc propadly o dvacet procent.

Samotný Tencent, který má od letošního února i menšinový podíl v největším českém videoherním studiu Bohemia Interactive, oznámil, že hodlá omezovat dobu, kterou mohou nezletilí hraním počítačových her trávit. Nově to bude pouze hodina ve všední dny a dvě o víkendech a svátcích. Firma navíc zvažuje, že věkové kategorii do 12 let hraní vůbec neumožní.

Čínská vláda před dvěma lety zavedla pro hráče mladší 18 let limit hodinu a půl hraní denně během týdne a tři hodiny o víkendu, navíc pouze mezi osmou ranní a desátou večerní. Nezletilí však nařízení obcházeli tím, že se registrovali pomocí občanských průkazů rodičů či jiných dospělých. Tencent proto začal po teenagerech vyžadovat povinný sken obličeje. Kdo jím neprojde, toho systém do hry nepustí.