Coby novopečený skautský vedoucí dostal Lukáš Haraga před třemi lety na starost oddíl, kterému scházel řád. „Děti tam chodily spíš dělat binec a vedoucí se jim nevěnovali. Na výpravu pak přijel jenom jeden člen a ještě k tomu na špatné nádraží,“ popisuje. Více času na přípravu programu získal až poté, co mu s organizací začala pomáhat další nová vedoucí. Tehdy Haragu napadlo vytvořit aplikaci, která by usnadnila práci všem vedoucím. Ta by se nyní mohla rozšířit z Česka do oddílů po celém světě.

„Dnešní skauti většinou fungují s tužkou a papírem, maximálně mají Google tabulky,“ popisuje Haraga. Aby usnadnil komunikaci s rodiči a organizování akcí, rozhodl se Haraga, který pracuje jako IT specialista, pro svůj oddíl před 2,5 lety naprogramovat jednoduchý systém na evidenci docházky. Ostatní vedoucí, jimž se o nápadu zmínil, byli nadšení. A to byl základ projektu webové aplikace Levitio, která se postupně rozrůstá a přidává další funkce.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kromě docházky a plánování programu bude mít aplikace i funkce, které se spouští automaticky. Pokud například vedoucí vytvoří novou akci, aplikace o ní sama informuje rodiče e-mailem. V něm budou všechny potřebné informace včetně možnosti jednoduše zaškrtnout, zda se jejich dítě zúčastní, či nikoliv.

„Věříme tomu, že člověk nemusí být cvičená opice, která datluje každý den to stejné pořád dokola. Můžeme to jednoduše přenést na technologie, které to udělají za nás,“ vysvětluje Ondřej Běnek, bývalý skautský vedoucí a známý Haragy, který se k jeho projektu v počátcích přidal.

Podle průzkumu, který si tvůrci aplikace dělali mezi 50 skautskými vedoucími, ušetří každý z nich díky systému okolo 72 hodin ročně, které věnovali papírování a jednání s rodiči. „Vedoucí získá devět průměrných směn navíc,“ dodává Běnek. Kromě něj a Haragy stojí za aplikací komunita dvou desítek skautských vedoucích, kteří ji testují.

Vedoucí Tomáš Hudec z brněnského oddílu Junáka si například na aplikaci cení, že mu do práce přinesla přehlednost. „Vše, co děláte na schůzkách či na táboře, si zde můžete zapsat. Velkou výhodou je, že s apkou můžou pracovat i rodiče, kteří zde můžou odhlašovat a omlouvat své děti,“ říká. „Aplikace pohlcuje mé porůznu vyrobené a ukládané tabulky a vnáší do organizování činnosti pohodu,“ dodává vedoucí Jiří Černer z Jirkova.

V aplikaci se doposud zaregistrovalo 700 skautských, pionýrských či sokolských oddílů, ale i sborů dobrovolných hasičů. Pravidelně ji před loňskou pandemií koronaviru využívalo okolo 80 oddílů. Jelikož bylo fungování spolků v posledním roce kvůli šíření viru omezené, nemohli tvůrci aplikaci dále testovat v reálném prostředí a čekají na výsledky z tohoto léta. Přesto jejich služba expandovala i za hranice Česka.

Levitio začali před prázdninami testovat skautští vedoucí na Slovensku v pěti vybraných oddílech. Jejich reakce zároveň rozhodnou o případných dalších jazykových provedeních a expanzi do zahraničí.

Nyní oba tvůrci řeší, kde vzít peníze na další rozvoj aplikace. „Podle našich výpočtů bychom potřebovali tak tři miliony ročně. Projekt je proto třeba přetvořit buď v sociální start-up, nebo v neziskovou organizaci,“ uvádí Běnek.

Pro další rozvoj Levitia získali tvůrci zatím podporu Světové organizace skautského hnutí, České rady dětí a mládeže, Moravskoslezského kraje a programu ImpactFirst. Díky tomu se propojili s osobnostmi, které tyto dva bývalé skautské vedoucí učí, jak si vybudovat soběstačný byznys. Plánované miliony jim však stále schází. Dosud získali přes sto tisíc korun.