Představte si, že jste předsedou vládní strany, jsou dva měsíce do voleb, vaše preference jsou velmi nízko, dokonce vám hrozí, že po mnoha volebních obdobích vypadnete ze sněmovny. A na oběd si vás pozve prezident republiky. Novináři jsou nastartovaní, na stole je mnoho palčivých témat a událostí a je rozhodně o čem mluvit. Je to úžasná příležitost dostat se zadarmo před kamery, do desítek velkých článků a oslovit statisíce voličů. Je to dárek, stačí ho rozbalit a pěkně si ho užít.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jenže vy jste Jan Hamáček, politik, který za tři roky přivedl českou sociální demokracii zhruba z desetiprocentní voličské podpory pod pětiprocentní hranici volitelnosti. Na schůzku s prezidentem dojdete, asi hodinu a půl s ním na Pražském hradě obědváte, když to celé skončí, nasednete zase do auta, čekající hlouček reportérů všech předních médií v zemi objedete, nic jim neřeknete a zmizíte pryč.

Přesně tak to Jan Hamáček 10. srpna udělal a bylo to divné. Agentuře ČTK tak moc, že to nevzdala a velmi správně se snažila získat později alespoň nějaké vyjádření po telefonu. „Hamáček nereagoval na dotaz ČTK,“ zněl výsledek.

Ve vysoké politice jsou pochopitelně jednání tajná a neveřejná a je to tak v pořádku. Jestli ale šlo o tajné jednání, bylo lepší ho udělat tajně. Ne posílat do Četky avízo, že bude pracovní oběd. Takhle jsme jen mohli v plné nahotě vidět neschopnost předsedy vládní strany využít příležitost.

A je to ještě mnohem horší. Do voleb zbývají dva měsíce, kampaň se dostává do horké fáze a lídři ČSSD si udělali volno. Opravdu. Těžko tomu věřit, ale vzali si prostě dovolenou. Místopředseda sociální demokracie Roman Onderka, proslulý svou schopností udělat i z velkého průšvihu děsně pozitivní věc, vysvětlil Seznamu své prázdniny takto: „Mám respekt k pracujícím a jsem přesvědčen o tom, že si zaslouží klidnou dovolenou. Nás politiků si v kampani v září užijí dost.“ Výborně. Třeba by mohl někdo pana místopředsedu požádat, ať se podívá do volebních modelů a průzkumů preferencí, jak si asi lidé užili ČSSD v posledních letech a měsících.

Přísaha jezdí po českém venkově už od jara. Robert Šlachta vystavuje na svém Facebooku každý den fotky z nějakých setkání s lidmi. Podle Medianu by ho dnes volilo 6,5 % voličů. ČSSD si vzala dovolenou. Podle Medianu by jí dalo hlas 4,5 % voličů. To by mohl být pro místopředsedu Onderku trochu argument.

ČSSD vnímá svoji situaci buď podivuhodně lehkovážně, nebo ji není schopna pochopit. Nebo to už zkrátka vzdala. Jejím jediným viditelným lídrem je excentrický expředseda Zelených Matěj Stropnický. Toho je naopak všude snad až moc. Ostatní reprezentanti sociální demokracie jako by se snažili kamsi vysublimovat. Lidsky to lze pochopit. Kdo by se chtěl ukazovat po osmi letech nepříliš sympatického vládnutí s hnutím ANO. Ale taktické to není.

I když ČSSD to taktikou vysvětluje. Horká fáze kampaně prý přijde až na konci srpna. A ano, mnohé se rozhodne skutečně až těsně před volbami. Jenže sociální demokraté nejsou v situaci, kdy by mohli všechno nechat až na poslední chvíli. Pokud se chtějí zachránit, měli by dlouhodobě vysvětlovat, proč vládli s Babišem, co třeba vlastně prosadili. Protože jejich původní voliči to zjevně nevědí.

Vládní ČSSD vysílá úplně jiný signál – rezignaci, odevzdanost a nulový zápal. Pokud bojuje o svůj vlastní volební výsledek s touto dávkou energie, jak se pak asi bude prát za zájmy občanů? Myslet si, že tuhle laxnost nikdo neprokoukne, je vrchol naivity nebo domýšlivosti. I když s politikou sociálních demokratů nemusíme zcela souhlasit, je to u nejstarší politické strany v zemi prostě škoda.