Ceny energií letí nahoru v celé Evropě a první obchodníci s elektřinou a plynem už mají problémy. Otázkou proto není, jestli si za dodávky vy či vaše firma připlatíte, ale kdy to budete muset udělat. Řadu lidí kontaktují dodavatelé s navýšením ceny už v těchto dnech. A mnozí jsou překvapeni, jaké smlouvy vlastně podepsali. Někdy to může být skrytá poznámka pod čarou, jindy nepozornost ze strany kupujícího. Příkladem je i pan Ondřej. Ten žil dlouho v přesvědčení, že má ceny fixované na několik let dopředu, a výkyvy na trhu se ho tak netýkají. „O to víc nás zaskočilo, když nám přišel dopis, který nám oznámil zdražení prakticky o polovinu,“ říká. Pan Ondřej měl na 36 měsíců podepsaný produkt s názvem Ekonomik u společnosti Centropol.

Podle firmy smlouva zvýšení ceny umožňovala. „Zřejmě se stala chyba v komunikaci,“ říká mluvčí Monika Bartošová a dodává, že „produkty Ekonomik nikdy nebyly prezentovány ani nabízeny s fixací nebo garancí ceny“. Pan Ondřej s tím nesouhlasí a tvrdí, že právě kvůli zafixování ceny smlouvu podepsal. Nyní mu změna aspoň dává možnost odejít ke konkurenci.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jiné společnosti jdou ale ještě dál. Například jeden z největších hráčů na trhu s více než milionem zákazníků, skupina Bohemia Energy rodiny Písaříkových, své zákazníky přímo oslovuje, aby se svých garantovaných cen vzdali. A nabízí jim, ať si pořídí tarif, který kopíruje ceny na velkoobchodním trhu. Ty jsou přitom nyní rekordně vysoké. Elektřina s dodávkou na celý příští rok podražila od ledna na dvojnásobek, dodávka na konec letošního či začátek příštího roku dokonce na trojnásobek. Nahoru letěl i plyn, namísto nějakých 15 eur za megawatthodinu stojí dnes přes sedmdesát.

„My našim zákazníkům doporučujeme, aby přešli na náš tarif A++ a měli tak co nejvýhodnější ceny,“ říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná. Při pohledu na web společnosti ale nabídka už tak výhodně nevypadá. Ještě loni v srpnu vyšel zmíněný tarif na 1341 korun za megawatthodinu, o dvanáct měsíců později už je to ale 3004 korun. S rychlým růstem cen na burzách navíc může ještě podražit. Na dotaz, zda je fér nabízet zákazníkům, ať platí víc, už mluvčí nereagovala. Bohemia Energy ale není jediná. Dopis, že je převádí na velkoobchodní ceny, rozeslala některým ze svých 1500 klientů i firma Strong energy.

Dění na trhu vnímá i Energetický a regulační úřad. „Na úřad se již obracejí lidé, kteří se setkali s přesvědčováním dodavatele, aby smlouvu s fixovanou cenou převedli na jiný produkt,“ říká mluvčí ERÚ Michal Kebort. Jména konkrétních firem upřesnit nechtěl. Podle mluvčího ale není taková nabídka nelegální, pokud je podána srozumitelně a pravdivě. „Samozřejmě se při ‚přemlouvání‘ nelze dopouštět nekalého jednání, tzn. vyhrožovat neoprávněným odběrem nebo činit jiný nátlak na to, aby spotřebitele omezil ve svobodném rozhodnutí, případně podávat spotřebiteli záměrně matoucí, či dokonce lživé informace,“ vysvětluje.

V každém případě regulátor před přechodem na tarify, které využívají velkoobchodní ceny, už dlouho varuje. Zákazníci jsou prý vystaveni příliš dramatickým výkyvům a tyto tarify by si tak měli pořizovat jen lidé, kteří se na burze vyznají.

Důvodem, proč někteří dodavatelé přemlouvají své zákazníky ke změně tarifu, může být i jejich špatné plánování. Řada hlavně dravých menších firem v minulosti nakupovala jen část energií, které plánovala zákazníkům dodat. Doufala přitom v pokles cen elektřiny a mnohem větší zisky. To se ale nyní často obrací proti nim. Pokud například neměla nakoupeno byť jen 20 procent portfolia, zaplatí nyní i stovky procent navíc. Jak HN tento týden informovaly, smlouvy s velkými zákazníky se pokouší rušit firma Lumius, dodávky plynu úplně ukončuje firma 123ušetři.cz a Skautská energie už raději nebere nové odběratele.

I bez změn tarifů ale čeká zdražení víceméně všechny. Vyplývá to z ankety, kterou HN provedly mezi šestnácti největšími dodavateli energií v Česku. Vývoj na trhu je nyní odlišný od předešlých let. Tehdy většinou jako první zdražovali ti největší hráči a drobnější dodavatelé ceny měnili až po nich, aby si udrželi konkurenční výhodu. Největší firmy jako elektrárenská jednička ČEZ či plynárenská innogy teď ale vyčkávají a na ceníky zatím nesahali. I když připouštějí, že je to jen otázka času. „Zdražení je nevyhnutelné, velkoobchodní ceny rostou dramaticky, navzdory naší dlouhodobé nákupní strategii budou muset jít ceny nahoru. Jedině díky tomu, že nakupujeme velké objemy energie s dvouletým předstihem, jsme schopni zatím stále držet ceny pro domácnosti na snížené úrovni z roku 2020,“ říká šéf komunikace innogy Martin Chalupský.

Podobně mluví i středně velká společnost MND miliardáře Karla Komárka, která také zatím nezdražovala. „Není otázkou, zda obchodníci budou muset přikročit ke zdražení, aby pokryli své náklady a udrželi marže, ale kdy tak učiní a v jaké míře,“ říká mluvčí firmy Dana Dvořáková. Většina firem ale už ceny zvýšila. Z těch největších například Pražská plynárenská elektřinu u základního ceníku v průměru o sedm procent, stejně vzrostly ceny u Pražské energetiky.