Tuzemskou ekonomikou se žene inflační vlna, kterou nezažila za poslední více než dekádu. Podražuje prakticky všechno od elektřiny přes uhlí, lodní dopravu, stavební práce až po zemní plyn. Navíc na českém trhu chybí pracovníci, což se projevuje v růstu cen práce. „Je to prostě absolutní hrůza a nemáme jediný signál, že by se situace měla zlepšit,“ reaguje na růst nákladů Bohumil Volf, šéf potravinářské firmy Bidfood, která prodává značky jako Nowaco či Prima. Podobně hodnotí růst cen vstupů i experti z dalších odvětví. „Nepamatuji se, že by se v posledních deseti patnácti letech stalo něco podobného,“ zdůrazňuje ředitel Sdružení vodovodů a kanalizací České republiky Vilém Žák.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Vodárenské či energetické společnosti se proto chystají k úpravě ceníků. Stejně tak i pekaři nebo například výrobci potravin. Zatímco v srpnu se ceny meziročně zvýšily o 4,1 procenta, v prosinci to už bude podle ekonomů výrazně více. „Na konci roku se inflace dostane nad pět procent,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Stejný odhad má ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Naposledy byla vyšší inflace v říjnu 2008, kdy dosáhla rovných šesti procent.

Růst cen zboží a služeb bude ovšem pokračovat i v příštím roce, kdy by mohl být vrchol podle Sklenáře až 5,5 procenta. Padají však i vyšší čísla. „Budeme rádi, když skončíme někde kolem těch šesti procent,“ komentoval inflaci v ČT viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Za současným dramatickým zdražováním stojí řada faktorů. Na rozdíl od finanční krize v roce 2008 zareagovala nyní vláda při té koronavirové masivní podporou. Česká národní banka (ČNB) pak prudce srazila klíčovou úrokovou sazbu z 2,25 procenta v únoru 2020 na 0,25 procenta v květnu. Takto nízká sazba vydržela až do června letošního roku, přestože ceny rychle rostly.

Kvůli přestřelování inflace se vedení České národní banky ve čtvrtek rozhodlo pro nečekaně razantní zvýšení klíčové úrokové sazby – o 75 bazických bodů. Centrální bankéři sice vyšší sazby v nedávné době avizovali, ale zvýšení je nakonec větší, než se předpokládalo. Nárůst sazeb o více než čtvrt procentního bodu uskutečnila ČNB naposledy v roce 1997.

Ke krokům české vlády a centrální banky se pak přidávají světové faktory. Těmi jsou nedostatek komodit jako hliník, pšenice či ropa, což žene jejich ceny vzhůru. „Ekonomický rozmach je velice silný. Spotřeba u některých kovů stoupla meziročně o 20 až 25 procent,“ říká analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak s tím, že nabídka na to nedokázala tak rychle zareagovat. „Rozvoj nových dolů trvá roky,“ dodává Tomčiak.

V minulých týdnech se za rekordní ceny prodával cín, cena hliníku byla nejvyšší za 13 let a nikl byl nejdražší od roku 2014. Komodity jako celek jsou podle komoditního indexu agentury Bloomberg nejdražší za posledních deset let.

Cena ropy Brent prolomila po třech letech hranici 80 dolarů za barel, což pocítí motoristé. „Pohonné hmoty se budou v říjnu zdražovat. Cena litru benzinu vzroste o 50 haléřů na 34,50 koruny,“ odhaduje Tomčiak. Cena nafty může podle něj vyskočit ještě víc kvůli začátku topné sezony. 

Dramaticky však podražuje na komoditních burzách nejen ropa, ale rovněž elektřina a zemní plyn. Jejich ceny se za rok více než zdvojnásobily. Právě energie se nejvíce projeví na peněženkách spotřebitelů. „Elektřina a plyn se zdraží domácnostem nejméně o 15 procent,“ upozorňuje majitel obchodníka s energiemi Carbounion Bohemia a miliardář Petr Paukner.

Drahé energie ale zasáhnou celou ekonomiku. Vysoké ceny energií totiž vytváří podle viceprezidenta francouzské potravinářské společnosti Roquette Frères Pascala Leroye „inflační tlaky v každé položce nákladů“. To podle něj skončí přenesením růstu cen na spotřebitele.

Firmám ale nechybí jen komodity, ale také čipy, stavební materiály či kupříkladu kontejnery. Zároveň výrazně zdražila lodní doprava, což znamená, že se prodraží dovozy z Číny. „Přeprava mezi Asií a Evropou ze tří tisíc skočila na deset tisíc dolarů a ve výjimečných případech až na 18 tisíc dolarů za kontejner,“ líčí Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů a šéf firmy Atas elektromotory Náchod.

Kromě rostoucích cen komodit, energií nebo utrácení vlád podpoří inflaci i drahá pracovní síla. Z trhu totiž v drtivé většině zmizely silné poválečné ročníky. Výsledkem je nedostatek pracovních sil v celé řadě odvětví napříč planetou.

Nejkřiklavějším příkladem je v současnosti nedostatek řidičů cisteren v Británii, což se projevilo nedostatkem pohonných hmot u britských čerpacích stanic, kde se v minulých dnech tvořily dlouhé fronty. Pracovníci chybí i v Česku. „Abychom udrželi své zaměstnance a získali nové, pravidelně a zásadně navyšujeme mzdy v dělnických profesích,“ říká Volf z potravinářské firmy Bidfood.

Při vyjednávání o platech jsou navíc uchazeči asertivnější než v minulosti, kdy nabídka volných míst nebyla velká jako nyní. „Zejména u absolventů a juniorních uchazečů vidíme tendenci získat pozici nejen za vyšší mzdu, ale také s maximální mírou flexibility. Ochota docházet do kanceláře je mnohdy nižší,“ popisuje Jan Nezkusil, manažer personální agentury Hays Czech Republic. Pokud uchazeči podle něj zjistí, že jejich kvalifikace na trhu chybí, nebojí se vyjednávat.