Když vypadne Facebook, zasáhne to stamiliony lidí. Nejde jen o to, že lidé nemohou sdílet své příběhy, firmy přijdou o příležitost oslovovat zákazníky a politici – to je nyní aktuální především u nás – ztratili jeden večer, kdy mohli na nejpopulárnější síti lovit nerozhodnuté voliče. Ve vzduchu také zůstaly nedoručené vzkazy, vždyť vedle Messengeru přímo spojeného s facebookovou identitou nefungoval ani populární WhatsApp, protože i ten firma Marka Zuckerberga právě před sedmi lety koupila a převedla na svoji infrastrukturu. Na odezvu serverů marně čekali všichni, kdo chtěli sdílet fotky na Instagramu – ano, i ten patří do říše zastřešené modrým písmenem F. Všem Facebook celých šest hodin nemohl odpovědět jinak než hláškou Sorry, něco se pokazilo.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

První myšlenkou je v dnešní době hackerský útok, což je však tentokrát skoro jistě falešná stopa. Problém si podle všeho zavařil sám Facebook, který již přiznal chybnou konfiguraci „páteřních směrovačů, které koordinují síťový provoz mezi datovými centry“. Příčinou měla být nezdařená aktualizace.

Důsledky byly cítit po celém internetovém světě: weby a služby nebyly na síti vidět ani pod svými internetovými jmény jako fb.com či WhatsApp.com, ani pod číselnými IP adresami. Z internetových prohlížečů tak prostě zmizely a ani do aplikací nedoputoval žádný obsah. #Facebookdown, tedy Facebook spadl, říkal nejpopulárnější pondělní hashtag na konkurenční sociální síti Twitter, která si výpadek mnohem silnějšího hráče náležitě užila.

Přidejme k tomu složitou opravu poruchy, jež kvůli další chybě nešla udělat na dálku, ale do klíčové serverovny musel fyzicky dorazit vyčleněný tým techniků, a máme většinu skládanky, z níž plyne, proč ani firma stavěná od počátku jako technologická, která zaměstnává tisíce vysoce kvalifikovaných expertů na síťové technologie, nedokázala výpadek odstranit rychleji.

Navíc někteří zaměstnanci Facebooku se kvůli výpadku ani nemohli dostat do kanceláří, prostě proto, že přestaly fungovat firemní přístupové karty. V takové atmosféře se bleskově šířily i barvité zvěsti, že technici museli v cestě do serverovny uřezávat zámky. Nebyly pravdivé, ale také pozdější verze, podle níž za zdržení mohla striktní ochranka, ukazuje na problémy, jež bychom u firmy, které burza před začátkem prázdnin přisuzovala hodnotu těsně přes bilion dolarů (22 bilionů korun), nečekali.

Burza už Facebook „ztrestala“ během pondělka, kdy se z jeho hodnoty odpařilo zhruba 50 miliard dolarů, což je dvouapůlnásobek tržní kapitalizace energetického obra ČEZ i po posledních růstech. Padaly také akcie ještě větších technologických obrů Applem počínaje a Googlem konče, ale zdaleka ne takovým tempem.

Technický výpadek není jediným důvodem, proč se investoři na firmu Marka Zuckerberga dívají s obavami. Možná vlastně ani není hlavním. Vždyť stoprocentní bezchybnost není schopen garantovat ve světě telekomunikací nikdo. Třeba před necelými pěti lety podobně chyboval Google. I když se to tehdy dotklo jen Česka a Slovenska, dopad na život v zemi byl kvůli záběru Googlu a jeho všudypřítomnosti v mobilních přístrojích podstatně větší. Facebook je pod prodejním tlakem minimálně od začátku září. Část je jistě daná předchozím růstem „gangu“ největších technologických firem, Facebook má však navíc své specifické problémy, které obnažuje aktuální výpověď jeho bývalé vysoké manažerky.

Ta nejen že zveřejnila interní materiály firmy, ale také odhalila svou identitu a osobně politikům vysvětluje rizika, jež Facebook znamená pro americkou společnost. Příkladem může být fakt, že Facebook zavírá oči nad tím, že si u něj otevírají účty i uživatelé mladší 13 let, či utajuje studie, podle kterých sociální sítě poškozují mentální zdrav mladých.

To vše spolu se žalobami u komise pro cenné papíry či se staršími informacemi o tom, jak největší sociální síť prodávala informace o uživatelích a napomáhala jejich manipulaci, dělá z akcií Facebooku rizikovou investici. Jako vždy není dobré sázet na jednoho koně. To platí o akciích i ve světě internetové komunikace.