Dlouhé roky žila Jana Čížková se strachem z exekutora a jeho žlutých samolepek. „Vždy když někdo zazvoní, tak se leknu, jestli to není on. I když jsme se nevzali a vše patří příteli, stejně by mohl přijít a nalepit na nábytek a další věci své žluté štítky,“ popisovala v HN před dvěma lety tehdy osmadvacetiletá maminka ročního syna, která právě dokončovala studium už druhé vysoké školy.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekKe svým mnohamilionovým dluhům přišla dnes už třicetiletá matka dvou dětí zcela bez svého přičinění. Jako teprve jedenáctileté dítě je zdědila po zemřelém otci, podnikateli. O tom, že je jednou ze statisíců Češek a Čechů v exekuci, se dozvěděla v 18 letech a od té doby mířila velká část jejích výdělků ze studentských brigád a později i z výplat exekutorovi. Po čase se mladá žena smířila s tím, že její život už se bez exekucí neobejde. „Situaci jsem přijala, přestala jsem bojovat. Budu pracovat někde v neziskovém sektoru, pomáhat lidem, nepůjde mi o výdělek, stejně mi zbude jen minimum,“ říkala vystudovaná psycholožka, která před narozením druhého dítěte pracovala v domově pro seniory.
Nyní, po 12 letech života v dluhové pasti, ale přišel obrat. „Dobrý den, před dvěma lety jste psal článek o mém dědictví. Okresní soud v Karlových Varech dnes moji exekuci zastavil!“ napsala minulý týden ve čtvrtek Čížková v SMS a dodala, že se po vydání textu na doporučení HN spojila s advokátem Petrem Němcem. Jeho kancelář se podobnými případy dlouhodobě zabývá a nyní dosáhla u Čížkové u prvoinstančního soudu úspěchu. „Soudkyně rozhodla o zrušení mé exekuce zejména kvůli jejímu rdousícímu efektu a nespravedlnosti. Vzala v úvahu, že jsem se na vzniku dluhu ve svých 11 letech samozřejmě nijak nepodílela,“ uvedla Čížková.
Podle advokáta Němce jeho kancelář nejdříve argumentovala právě dobrými mravy, nakonec se jí ale otevřela šance poukázat na rozpor mezi původním vyčíslením dědictví a jeho skutečnou hodnotou. „Ta se nakonec ukázala jako výrazně nižší. Místo ceny nemovitostí 12 milionů to byly zhruba jen dva. Dlužník přitom v dědickém řízení odpovídá jen za dluhy do výše zděděného majetku,“ dodal advokát, který však připomněl, že protistrana se ještě může odvolat.
Pro mladou ženu je však už nynější úleva téměř srovnatelná s propuštěním z vězení. I když se naštěstí jejím životním partnerem stal muž, který má dobře placené zaměstnání v IT a ji i jejich děti živil. „Zásadně mi to mění život, můžu si normálně vydělávat, doteď jsem měla exekuce na plat i mateřskou. Můžu se také konečně vdát, dodnes jsem měla strach, abych do toho přítele nějak nenamočila,“ říká mladá maminka a na klíně chová půlroční dceru Kamilu, kromě ní mají s přítelem ještě tříletého syna Samuela.
Redakce Čížkové v textu před dvěma lety na její přání změnila jméno, nyní se však žena rozhodla z anonymity vystoupit. „Chci, aby lidé viděli, že má cenu se bránit,“ říká. Způsob, jakým se do dluhů dostala, totiž nebyl nijak výjimečný. Případů, kdy se dědictví po letech změní v dluhy, je v Česku více. Čížkové bylo teprve osm let, když její otec, který měl maloobchod s mléčnými výrobky, zemřel. V té době už byli rodiče rozvedení a ona byla jediným dědicem. V řízení ji zastupovala matka, která majetek ve výši zhruba dvanáct milionů i dluhy, kterých bylo ještě o 200 tisíc více, přijala. „Rozmýšlela jsem se, ale nakonec jsem dala na právníka,“ popsala Jana Čížková starší.
O tři roky později se ale přihlásil další věřitel otce, Česká konsolidační agentura, a požadoval 19,5 milionu korun za nesplacený úvěr. Matka se pak s pomocí právníků roky snažila dluh dcery, tehdy ještě školačky, zpochybnit. Neúspěšně. Po dosažení dospělosti si dcera sama najala právní kancelář a žádala zastavení exekuce kvůli její nelidskosti a nepřiměřenosti. Do roku 2015 se jí podařilo vymoci částečné zastavení exekuce a snížení dluhu na necelých pět milionů.
Podle místopředsedy Nejvyššího soudu a experta na dědické právo Romana Fialy je přihlášení dalších věřitelů do dědictví až po čase časté. „Dědické řízení odpovídá na otázku, kdo je dědic a jaký je jeho podíl, ale v podstatě jenom informativně říká, jaký je rozsah a hodnota dědictví,“ uvedl k případu Čížkové před dvěma lety. Nikdo podle něho nedosáhne toho, aby si udělal přesný obraz o celé šíři dluhů zůstavitele. „Je docela běžné, že se po několika letech objeví nový,“ řekl soudce. Vždy by však mělo platit pravidlo, že dědic ručí za dluhy zůstavitele jen do výše nabytého dědictví.
Ani okolnost, že Čížková přišla k dluhům jako dítě, není v Česku nijak mimořádná. Takzvaných dětských exekucí, tedy těch, kdy dluhy vznikly během dětství dlužníků, je v zemi dodnes skoro tři tisíce a vznikly například i po nezaplacených pokutách za jízdy načerno v MHD či kvůli tomu, že rodiče nezaplatí za děti poplatky za odvoz odpadu. Letos na jaře ale parlament přijal novelu občanského zákoníku, podle které budou děti do 13 let za své dluhy zodpovědné v případě, že škodu způsobily úmyslně nebo jsou majetné a poškozený ne. Jinak za ně budou ručit rodiče. Do 15 let má však být zakázané účtovat k dluhům penále, od tohoto věku už mohou dluhy kynout, nesmí ale převýšit majetek dítěte. Po dovršení 18 let také mohou ti, kteří k dluhům přišli v dětství, žádat o zastavení exekuce. Kdyby zákon platil už v době, kdy se stala dospělou Čížková, soud by podle právničky Člověka v tísni Kristýny Dolejšové Kabelové zřejmě ukončil její exekuci už tehdy. Nová pravidla pro dětské dluhy však platí až od letošního července a vztahují se na lidi do 21 let věku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist